Izvor: Blic, 11.Nov.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Umesto sajta prave zidne novine

JAGODINA - Deca područnog odeljenja OŠ „Branko Radičević” u Dragocvetu, za razliku od svojih vršnjaka iz grada, nemaju mnogo mogućnosti ne samo da se zabave već i da kroz određene aktivnosti razvijaju svoja interesovanja. Zato su u saradnji sa svojim nastavnikom srpskog jezika Anom Stojanović počeli da prave zidne novine.



Da bi otvorili neku internet stranu i upoznali se sa trendovima >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << koja su gradskoj deci svakodnevno dostupna, deca iz sela idu u gradsku biblioteku. Prošlog meseca na inicijativu nastavnice srpskog jezika školarci su počeli da rade zidne novine na kojima predstavljaju naj đaka, naj profesora, književnika, muzičara i sve ono što im smeta ili prija u školi.

U selu Dragocvetu, na 11 kilometara od Jagodine, retko koja kuća ima internet zbog nešto slabijih telefonskih veza, a o ADSL samo sanjaju. Školu „Branko Radičević” pohađaju uglavnom deca sa Kosova jer su ovo selo poslednjih decenija uglavnom nastanjivali izbegli sa Kosova i Metohije. Iako blizu gradu, deca nemaju mnogo mogućnosti da se zabave i rade sve što njihovi vršnjaci rade svakodnevno.

- Ideju za rad na zidnim novinama učenici su prihvatili odlično. Deca u selu nisu manje sposobna ili manje zainteresovana za razne aktivnosti, već jednostavno nemaju prilike. Zidne novine su za njih bile nešto novo gde su mogli da se dokažu - kako pišu, kakvi su kritičari i šta vole. Mnogo im znači rad na zidnim novinama i verujem da bi za njih bilo ogromno zadovoljstvo da škola ima mogućnosti da odvoji sredstva za đačku novinu - kaže nastavnica srpskog jezika Ana Stojanović.

A koliko deci znači zidna novina i koliko im je važno da imaju aktivnost oko koje će se svakodnevno vrteti jasno govori veliki odziv učenika u ovoj aktivnosti.

- Ja radim šarenu stranu na novinama i ponekad jedva čekam da dođem u školu i donesem tekstove i slike koje sam isekla iz novina. Važno nam je da u školi imamo nešto ovako. Volim da radim inervju sa nastavnicima jer volim novinarstvo. Volela bih da su mi neke informacije dostupnije jer hoću kad završim srednju školu da studiram žurnalistiku - kaže Ankica Arsić.

Uz pomoć nastavnika, đaci područnog odeljenja u Dragocvetu napravili su malu biblioteku, koju će vremenom još obogatiti.

Škola centar okupljanja

U Dragocvetu nema kafića, parkova, mesta gde deca mogu da se okupljaju, tako da je centralno mesto njihovog okupljanja škola.

- Kada smo radili anketu sa decom sedmog razreda, videli smo da niko od njih nije koristio internet. Niko nije napisao mejl i ne znaju ni šta je to. Od 23 učenika u odeljenju, tek njih četvoro ima kompjuter, koji uglavnom koriste da bi igrali igrice - kaže Ana Stojanović, nastavnica srpskog jezika koja je i inicijator ideje da se naprave zidne novine.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.