Uhapšen bombaš

Izvor: RTS, 21.Maj.2009, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uhapšen bombaš

Policija, posle drame koja je trajala više od pet sati, razoružala i uhapsila Dragana Marića, koga posle saslušanja očekuje pritvor. Bombaš je, oko 18 časova, crnim policijskim kombijem odvezen iz zgrade Predsedništva. Tadić: Vojska i policija odlično obavili posao.

Pripadnici MUP-a Srbije oduzeli bombu i uhapsili Dragana Marića, koji je nešto pre podneva, upao u zgradu Predsedništva Srbije naoružan sa dve ručne granate.

U dva navrata, na redakciju >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << emisije "Ključ", javljao mi se čovek koji se je predstavio kao Dragan Marić. Govorio je da mu je naneta šteta od strane režima, da su svi protiv njega, i želeo da sebe predloži kao gosta "Ključa", rekla je Vanja Cvetanović, novinar-saradnik emisije "Ključ".

"Nakon što sam mu, na njegov zahtev, dala svoju mejl adresu, poslao mi je tačno 50 mejlova, ođednom. Svaki mejl bio je ustvari upućen institucijama u Srbiji i Evropi, meni je samo prosledio ono što je pisao Predsednistvu Srbije, svim ministarstvima, sudovima, itd", rekla je Vanja Cvetanović.

Kada je redakciju "Ključa" pozvao po drugi put, pre par meseci, pitala sam ga kako mi možemo da mu pomognemo, na šta mi je otvoreno priznao da mu je neophodna medijska pažnja. Izvinila sam mu se rečima da emisija "Ključ" ne može da mu izađe u susret, a budući da je poprilično nejasan i verbalno agresivan. Sugestiju je prihvatio, čak se i zahvalio što sam ga saslušala. Više se nikada nije javio.

Predsednik Trgovinskog suda Stevo Đuranović izjavio je da je Marićeva firma "Inter lizing" tokom devedesetih godina tužbom tražila naknadu štete od JAT-a u iznosu od 984.000 dolara, koju je Trgovinski sud odbio.

Ta presuda je potvrđena i odlukom Višeg trgovinskog suda u Beogradu, i postala pravosnažna, naveo je Đuranović i dodao da u sudskom registru ne postoji više nijedan spor ili tužba koji bi imao veze sa Marićem.

U zgradi Predsednika izvršen  je uviđaj dežurnog istražnog sudije Okružnog suda u Beogradu, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova. 

Marić je oko 18 časova odvezen iz zgrade Predsedništva crnim policijskim kombijem u policijsku stanicu u Ulici despota Stefana.

"Marić će biti saslušan u prisustvu tužioca, nakon čega će mu biti određena mera zadržavanja od 48 sati," navodi se u saopštenju.

Odmah posle okončanja drame, predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da su specijalne jedinice policije i vojske, obezbeđenje predsednika i pregovarači odlično obavili svoj posao tako da je problem sa bombašem u zgradi na Andrićevom vencu rešen mirno i bez žrtava.

Predsednik Tadić je, kako je saopštila Pres služba predsednika Republike, naglasio da problemi, kakvi god oni bili, ne mogu da se rešavaju silom i ugrožavanjem života građana.

"Policija i Vojska Srbije brinu o bezbednosti građana Srbije na najbolji mogući način što je i danas potvrđeno", rekao je predsednik Srbije.

Dve bombe i pregovori 

Bombaš je, oko 11.35 časova, ušao u zgradu na "donji" ulaz, sa Andrićevog venca i zaustavljen je pre prolaska kroz sigurnosna vrata. On se nije nalazio u zaštićenom delu, već odmah pored vrata, na bočnom ulazu sa Andrićevog venca, gde inače dolaze građani da na pisarnici predaju žalbe i druga dokumenta.

Oko zgrade su bili raspoređeni brojni pripadnici policije, vojske, vatrogasne jedinice i kola hitne pomoći. Specijalci su, tokom pregovora sa Marićem, u zgradu Predsedništva uneli i posebnu opremu za zaštitu od eksplozije.

Ulica kralja Milana bila je zatvorena za saobraćaj.

Ranije, pripadnici MUP-a i Vojske Srbije oduzeli su jednu od dve bombe Draganu Mariću, ali je on, u međuvremenu, izvukao osigurač iz druge granate. 

Tok pregovora 

Pregovore o okončanju krize u zgradi Predsedništva vodio je, kako je objasnio docent beogradskog fakulteta za bezbednost Zoran Dragišić, "dobar i iskusan pregovarački tim".

Nacionalni pregovarački tim MUP-a sastavljen je od policajaca raznih specijalnosti, a mobiliše se u kriznim situacijama kao što su uzimanje talaca, otimice i razne druge pretnje.

Na čelu tima je koordinator, koji odlučuje u kom pravcu će teći pregovori, a u ekipi su još prvi pregovarač, drugi pregovarač, dokumentarista i psiholog, a prema potrebi uključuju se i drugi stručnjaci.

Po policijskoj proceduri, prvi pregovarač direktno razgovara sa osobom koja želi da se ubije, drži taoce, ili predstavlja pretnju po bilo koga.

Pomoćnik prvog pregovarača mu asistira i brine i o njegovoj bezbednosti dok dokumentarista prikuplja neophodne informacije i vodi računa o svemu što se dešava u pregovaračkoj sobi, ili na terenu.

Zadatak psihologa je da pregovarače savetuje o psihičkom stanju osobe, njenom mogućem reagovanju i da pruži podršku celom timu.

Usavršavali su se u londonskoj Metropoliten policiji, američkom Federalnom istražnom birou, francuskoj specijalnoj jedinici "Raid", minhenskoj policiji...

Potez očajnika

"To je potez očajnika... On je ostvario deo svojih namera, skrenuo pažnju i izazvao veliki skandal", rekao je Dragišić Radio-televiziji Srbije, naglašavajući da će ceo slučaj biti predmet ozbiljne bezbednosne analize.

"Potrebna je ozbiljna analiza zašto se ovo dogodilo, posebno jer je ovaj čovek slao pretnje ali se na njih nije reagovalo", rekao je Dragišić.

IZ MUP-a je potvrđeno da je reč o Draganu Mariću, koji je od ranije poznat policiji, i koji je jutros mejlom obavestio policiju da će naoružan ući u Predsedništvo.

Razlozi napada su privatne prirode, jer ima nerešen slučaj sudskog poravnanja u Trgovinskom  sudu. Pored policije, Marić je mejl prosledio na još 11.000 adresa, mahom državnih institucija i nevladinih organizacija.

Marić je vlasnik privatne firme "Grand interlizing" iz Valjeva i 2004. godine je 80 dana štrajkovao glađu pred zgradom Skupštine Srbije, nezadovoljan sudskim sporom.

Mejl upozorenja 

U mejlu koji je prosledio, Marić upozorava da svi treba da se klone zgrade Predsedništva jer ne želi nikoga da povredi.

Marić je naveo da će aktivirati bombu ukoliko do 16 časova sa Vladom Srbije ne potpiše ugovor o vansudskom poravnanju.

"Ja ovde zalažem svoj život, a ne tuđi, i mogu da naudim samo sebi", navodi Marić.

Predloge za poravnanje nameravao je da preda predsedniku Tadiću.

"U zgradi Predsednika Republike, Borisa Tadića predajem ovaj dokument i osigurač od ručne bombe."

"Sa štitom ili na njemu!", piše u Marićevoj poruci upozorenja.

Ko je Dragan Marić

Dragan Marić poznat je i kao čovek koji je najduže štrajkovao u zemlji.

Pre bankrota, devedestih godina, 56-godišnji Marić bio je bogat čovek, prvi srpski privatnik, vlasnik firme Grand Inter Lizing iz Valjeva.

Godine 2004. štrajkovao je 80 dana glađu ispred Skupštine Srbije, nezadovoljan sudskim sporom koji se vodi u Trgovinskom sudu.

Na plakatima kojima je tada bio okružen, pisalo je da će gladovati sve dok mu Srbija ne prizna da je njegova firma oštećena "prevarom JAT-a, 1992. godine, koju je kasnije legalizovao sud".

Žalio se i sudu za ljudska prava u Strazburu. Odgovoreno mu je da ne mogu da mu pomognu.

U februaru 2007. godine, nudio je bubreg na prodaju da bi mogao da plaća stan i hranu. Tražeći vansudsko poravnanje Marić je i početkom ove godine, upozoravao da će se zapaliti ispred zgrade Predsedništva.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.