UPRKOS UPOZORENJIMA O PRODAJI PODATAKA: Ostaćete u čudu kad čujete koliko je zaradio FaceApp za samo 10 dana

Izvor: SrbijaDanas.com, 24.Jul.2019, 09:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

UPRKOS UPOZORENJIMA O PRODAJI PODATAKA: Ostaćete u čudu kad čujete koliko je zaradio FaceApp za samo 10 dana

Alal vera!

Aplikacija za modifikovanje selfija - FaceApp, koja između ostalog ima funkciju da "ostari" osobu na fotografiji, zaradila je milion dolara za samo 10 dana, preneo je američki biznis magazin Forbes.

Prihodi su ostvareni uprkos upozorenjima američkih političara i njihovim apelima građanima da ne koriste ovu aplikaciju proizvedenu u Rusiji.

Aplikacija, koja koristi veštačku inteligenciju (AI), koju je osmislila ruska kompanija Wireless Lab, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << proširila se kao virus prošle nedelje nakon gotovo tri godine postojanja, prenosi RT.

Međutim, dok su korisnici društvenih mreža, uključujući i mnoge poznate ličnosti, počeli da dele svoje fotografije izmenjene uz pomoć filtera za postarivanje, američki senator iz redova demokrata Čak Šumer založio se za to da FBI pokrene zvaničnu istragu o aplikaciji, zbog navodnih rizika po nacionalnu bezbednost i privatnost.

Čitava hajka je, međutim, omogućila FaceApp-u da zaradi više novca, piše Forbes, pozivajući se na globalnog provajdera podataka o mobilnom tržištu App Annie.

Naime, podaci te kompanije su pokazali da je od 9. do 19. jula aplikacija zaradila milion dolara, što je skoro 10 odsto od njenih dosadašnjih ukupnih prihoda, i da je preuzeta 6,5 miliona puta.

Iako je broj Eplovih korisnika koji su preuzimali aplikaciju bio upola manji od korisnika Androida (dva miliona u odnosu na 4,5 miliona), oni su najviše doprineli najnovijem prihodu kompanije.

Naime, filteri u aplikaciji su zapravo besplatni, ali korisnici moraju da plate da bi se otarasili reklama i vodenog žiga na svojim fotografijama i da bi dobili pristup dodatnim filterima. Osnivač kompanije koja stoji iza aplikacije, Jaroslav Gončarov, odbio je da komentariše izveštaj Forbesa.

Programeri aplikacije su prošle nedelje reagovali na zabrinutost u pogledu privatnosti, uveravajući javnost da se većina operacija uređivanja fotografija obrađuje preko klauda i da aplikacija nema pristup nikakvim podacima koji bi mogli da identifikuju osobu.

U saopštenju kompanije se dodaje da ona ne "prodaje niti deli bilo kakve podatke korisnika sa trećim licima" niti da prenosi podatke svojih korisnika u Rusiju.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.