Izvor: Blic, 04.Nov.2014, 12:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Čovek i dalje može da spase palnetu. Evo kako
Nije prekasno da se izbegnu još katastrofalnije klimatske promene na Zemlji, navodi se u Izveštaju o proceni klimatskih promena Međudržavnog panela o klimatskim promenama (IPCC).
Kako se ističe, brzi i odlučni koraci za smanjene zavisnosti od fosilnih goriva mogu zadržati globalni porast temperature ispod dva stepena Celzijusa, što je naučno dokazan prag kako bi se izbegle opasne klimatske promene, a potvrdile su ga i vlade država.
Prema saopštenju Svetskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << fonda za prirodu (WWF), izveštaj koji je objavljen u Kopenhagenu predstavlja sedam godina rada više od hiljadu naučnika iz 160 zemalja širom sveta.
"Vodeći svetski stučnjaci u oblasti klime su nam dali snažno merilo i dobar podsticaj za globalne napore u oblasti klimatskih promena. Ovaj izveštaj je odobrilo 195 vlada članica Međudržavnog panela o klimatskim promenama i predstavlja globalni naučni konsenzus o klimatskim promenama", ocenila je Samanta Smit, direktorka WWF-ove klimatske i energetske inicijative.
Kako se navodi, peto izdanje izveštaja pokazuje da klimatske promene već utiču na ljude i prirodu svuda širom sveta.
"Acidifikacija okeana, porast nivoa mora, ekstremne vrućine i velike promene na Arktiku pokazuju da su klimatske promene već činjenica", dodaje se.
Ističe se da Izveštaj pokazuje da je ljudska aktivnost glavni uzrok promena i da zavisnost od fosilnh goriva ima dominantan uticaj na zagađenje koje menja klimu.
Dok Izveštaj detaljno navodi pogubne posledice nestabilne klime, on takođe ukazuje na jasan put za čistiju i sigurniju budućnost, a među glavnim zaključcim je i da svet može i mora sebi priuštiti borbu protiv klimatskih promena.
To neće paralisati ekonomiju, niti razvoj - nego upravo suprotno. Ono što je jasno je da će pasivno ponašanje biti puno skuplje, ističe WWF.
"Postoji ograničenje koliko ugljendioksida možemo emitovati - a to ograničenje smo već uveliko prekoračili. Globalno, emisije ugljendioksida se moraju smanjiti brzo, ponajviše u ovoj deceniji, da bi dostigle nulu oko sredine veka, ako želimo izbeći katastrofalne klimatske promene. Vlade, kompanije i svi mi moramo preskočiti male korake i krenuti u potpuno ukidanje fosilnih goriva", navodi se u
Izveštaju.
Ocenjuje se i da je prilagodjavanje na klimatske promene nužno, ali da postoje i ograničenja. "Bez hitnih mera za smanjenje emisija, prilagodjavanje neće biti dovoljno za zaštitu osnovnih životnih uslova i prirode od koje svi zavise", ističe se u izveštaju o proceni klimatskih promena Medjudržavnog panela o klimatskim
promenama (IPCC).








