Južni tok preko Švajcarske

Izvor: Politika, Beta, 03.Apr.2009, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Južni tok preko Švajcarske

Iako u „Gaspromu” ne žele da komentarišu da li će i zašto srpsko-ruska firma biti u Švajcarskoj, poreznici tvrde da je to zbog – poreskog raja

Da li će građani Srbije, posle sve češćih povika na razne „kontroverzne" biznismene koji novac drže na egzotičnim ostrvima kako bi izbegli oporezivanje, uskoro to moći da kažu i za jednu srpsko-rusku kompaniju. Posle objavljivanja vesti da će sedište zajedničke kompanije „Gasproma” i „Srbijagasa” >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za gradnju gasovoda Južni tok najverovatnije biti u Švajcarskoj a ne u Srbiji, postavlja se pitanje zašto je ruski partner odlučio da zaobiđe Srbiju kojoj je po sopstvenom priznanju projektom gasovoda želeo da pomogne i zašto je „Srbijagas" pristao (iako manjinski akcionar) da ostavi Srbiju bez unosnog poreza.

Direktor „Srbijagasa" Dušan Bajatović potvrdio je ranije da će sedište te kompanije biti u Švajcarskoj i da ona u Srbiji neće moći da raspolaže imovinom, pravima i licencama, te da mora da se vidi kako da se osnuje domaće preduzeće.

Ostalo je, kako je pojasnio, da se reši način odlučivanja u toj zajedničkoj kompaniji koji će štititi interese Srbije, s obzirom na to da je odnos vlasništva u kompaniji 51 prema 49 odsto. Srpska strana ne želi da bude neko ko finansira 49 odsto a da se ništa ne pita.

Upitan zašto bi nekom ko će raditi u Srbiji sedište firme bilo u Švajcarskoj i da li je u pitanju poreski raj ili nešto drugo, stručnjak za poreze Đerđ Pap potvrđuje za „Politiku" da je Švajcarska samo jedna od zemalja koje blagonaklono gledaju na naplatu poreza. Tako se u svim tim zemljama gde je „država široke ruke kada su porezi u pitanju” može desiti da se porez na dobit plaća recimo jedan odsto, dok je u Srbiji 10 odsto.

– Kada se to ima u vidu, jasno je zašto se firme registruju tamo, a ne recimo u Srbiji. Pri tom se sve radi po zakonu – pojašnjava Pap. Najveći deo zarade koju preduzeća tamo ostvare zadržavaju za sebe, a mnoge firme su shodno zakonu izbegle i dvostruko oporezivanje.

Upućeni u gasne prilike kažu da kada je reč o „Srbijagasu” i „Gaspromu” da se naša zemlja međudržavnim sporazumom obavezala da će učiniti sve kako bi se ova stvar što lakše realizovala, baš zbog domaćeg zakonodavstva. Istovremeno, u celom ovom poslu i srpska i ruska strana moraju vrlo oprezno da postupe.

Izvor „Politike” koji je učestvovao u pregovorima s „Gaspromom” kaže da je jedan od razloga što će ova mešovito srpsko-rusko firma najverovatnije biti u Švajcarskoj tamošnji poreski raj. „Gasprom” je sa svim zemljama EU preko kojih će Južni tok preći postigao dogovor da im zajednička firma bude upravo u Švajcarskoj.

S obzirom na to da se sve češće pominje da će u Švajcarskoj biti finansijski deo firme, isti izvor objašnjava da to zapravo znači da je novac tamo i da će odande biti finansirana izgradnja gasovoda. Postoji mogućnost da u Srbiji bude osnovana ćerka-firma koja će se baviti operativnim radom na izgradnji i, kasnije, transportu gasa. Ovaj izvor se slaže da bi bilo bolje da je sedište firme u Srbiji, jer bi novac ostajao u našoj zemlji, ali legitimno pravo u ovom slučaju „Gasproma” jeste da sedište firme bude u Švajcarskoj.

S druge strane, pitanje je i kada će srpsko-ruska firma sa sedištem u Švajcarskoj moći da računa na dobit, ako se zna da se ovde radi o projektnom finansiranju i da će projekat praktično sam sebe isplaćivati, zaključuje ovaj izvor.

U „Gaspromu”, kome je „Politika" uputila nekoliko pitanja, za sada ne žele da komentarišu na tu temu.

Jasna Petrović

----------------------------------------------------------

Šojgu: „Južni tok” u što kraćem roku

Uskoro bi trebalo da stupi na snagu nedavno potpisani sporazum o putovanjima građana bez viza

Predsednik Srbije Boris Tadić i ministar za vanredne situacije Ruske Federacije Sergej Šojgu su na jučerašnjem sastanku podržali realizaciju projekta „Južni tok” i to u što kraćem roku, saopštila je služba za odnose sa javnošću predsednika Srbije.

Govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji, Tadić je istakao važnost principijelnog stava Rusije i njene podrške naporima Srbije da na miran i pravno utemeljen način očuva svoj integritet. Šojgu, koji se nalazi u jednodnevnoj poseti Srbiji, sastao se i sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem. Na sastanku sa premijerom istaknuto je da je potvrda tradicionalno dobrih uzajamnih odnosa Srbije i Rusije nedavno potpisivanje sporazuma dveju vlada o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede. Kako je rešeno na sastanku, uskoro bi trebalo da stupi na snagu nedavno potpisani sporazum o uzajamnim putovanjima građana, koji predviđa ukidanje viza za boravak naših građana u Rusiji. Na sastanku sa Jeremićem istaknuta je identičnost stavova dve zemlje po pitanju statusa Kosova i Metohije i naglašen značaj produbljivanja ekonomskih odnosa Rusije i Srbije.

B. M. M.

[objavljeno: 04/04/2009]

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

Zašto će sedište zajedničke kompanije "Srbijagasa" i "Gasproma" biti u Švajcarskoj

Izvor: Blic, 04.Apr.2009, 06:37

Izgradnju kraka gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju, kao i dalju naplatu tranzitnih taksa najverovatnije će voditi of-šor kompanija sa sedištem u Švajcarskoj. Ovo je epilog dogovora čelnika "Srbijagasa" i "Gasproma" o formiranju zajedničkog preduzeća za izgradnju "Južnog toka", a potpisivanje osnivačkog...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.