Gradnja Južnog toka po planu

Izvor: RTS, 26.Okt.2013, 21:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gradnja Južnog toka po planu

Najavljeno restrukturiranje "Srbijagasa" neće ugroziti izgradnju gasovoda Južni tok koja je planirana za decembar, navodi "Gasprom eksport".

Izgradnja gasovoda "Južni tok" u Srbiji predviđena je za decembar 2013. godine, potvrdio je "Gasprom eksport" i istakao da pitanje restrukturiranja "Srbijagasa" ne ugrožava Južni tok.

Realizacija projekta >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << se odvija po planu i odluka da će Južni tok biti izgrađen u Srbiji više se ne dovodi u pitanje, navedodi se u saopštenju.

U "Gasprom eksportu" kažu da nisu uočili probleme koji bi mogli da uspore ili obustave gradnju Južnog toka kroz Srbiju, pa ni najavljeno restrukturiranje "Srbijagasa" sa kojim se gradi taj gasovod.

Što se tiče restrukturiranja "Srbijagasa" to je, kako su istakli, "interni proces Srbije, u koji nećemo i ne možemo da se mešamo."

"Ono što možemo reći je da to sigurno ne ugrožava naš odnos sa našim srpskim partnerima, niti napredak Južnog toka," ističu u tom preduzeću.

Kako kažu, akcioni plan koji je potpisan sa srpskim partnerima predviđa početak izgradnje Južnog toka u decembru 2013. godine, a prve količine gasa bi trebalo da budu isporučene 2016. godine.

Premijer Ivica Dačić i ministarka energetike Zorana Mihajlović ovih dana su, takođe, najavili da gradnja Južnog toka kroz Srbiju treba da počne do kraja godine.

Dačić je rekao da su tehničke pripreme za početak radova u toku, dok je ministarka energetike napomenula da se očekuje da izgradnja tog gasovoda u Srbiji počne krajem ove ili u prvom kvartalu sledeće godine.

Izgradnju Južnog toka kroz Srbiju zajednički treba da realizuju ruska kompanija "Gasprom" i srpska "Srbijagas", kroz zajedničko preduzeće, a u izgradnju tog magistralnog gasovoda kroz našu zemlju planirano je da bude uloženo oko 1,7 milijardi evra.

Na projektu će biti angažovano nekoliko hiljada radnika iz domaće građevinske operative, proizvođača opreme i uslužnog sektora.

Kapacitet gasovoda kroz Srbiju iznosiće 40 milijardi kubnih metara, a ukupna dužina deonice od oko 420 kilometara, uz planirane odvojke za Republiku Srpsku i Hrvatsku.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.