Izvor: RTV 5, 24.Jun.2012, 20:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Život na kazanu (video)
Aleksandar Dunčević iz sela Vrbovac, u opštini Vitina, živi sa suprugom i sinom, i svakodnevno dolazi po hranu u narodnu kuhinju.
I Ljubinka Trajković, koja proteklih nekoliko godina hranu uzima i za svoja dva unuka, zahvalna je na ovakvoj mogućnosti, jer su je godine stigle. U okviru narodne kuhinje u Novom Brdu već tri godine postoji farma sa oko 70 koza i ovaca o kojima brine porodica Đorđević iz sela Prekovce. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTV 5 <<
S druge strane, na površini od 8,5 hektara crkvene zemlje gaje se luk, kupus i šargarepa, o čemu brine nekoliko poljoprivrednika.Prošle je godina bila veoma teška, ali kuhinje ipak nisu zatvorene. Korisnici pomoći su uglavnom stari, nemoćni, socijalno ugroženi i porodice sa većim brojem dece.
Postoje po dve narodne kuhinje u Novom brdu, Kamenici i po jedna i Vitini i Klini. Zbog velike udaljenosti jednog broja korsinika, hrana se distribuira i na određene punktove.
Najviše korisnika narodne kuhinje je u opštini Novo brdo, čak njih 600, od ukupno 2.500 žitelja. Većina ih je do 1999. godine radila u loklanom rudniku, ali sada ne mogu da nadju drugi posao.
"Nismo u mogućnosti da takvim ljudima izađemo u susret, jer mi nismo restoran. Ne možemo peći hleb za nekoga ko je tu 20 dana, a šest meseci u Srbiji", objašnjava Stević.
Ne možemo zbog jedne tepsije, uključivati pekaru i trošiti struju, rekla je ona, a računi zimi iznose i po 1.500 evra.
Veličko Petrović iz sela Straža u Novom Brdu hranu uzima za sebe i snaju i zadovoljan je zbog toga, jer ne zna kako bi preživeli da je ne dobijaju.
I Ljubinka Trajković, koja proteklih nekoliko godina hranu uzima i za svoja dva unuka, zahvalna je na ovakvoj mogućnosti, jer su je godine stigle i više ne može da se posveti spremanju hrane.
Aleksandar Dunčević iz sela Vrbovac, u opštini Vitina, živi sa suprugom i sinom, i svakodnevno dolazi po hranu u narodnu kuhinju.
U okviru narodne kuhinje u Novom Brdu već tri godine postoji farma sa oko 70 koza i ovaca o kojima brine porodica Đorđević iz sela Prekovce.
Miloratka Đorđević dnevno pomuze oko 40 koza, a zatim pravi sir, kojeg za šest meseci bude i tona.
Naglašava da joj posao ne pada teško i napominje da onaj ko ima radne navike može pristojno živeti od poljoprivrede i stočarstva.
Planirano je proširenje farme i izgradnja mlekare, u kojoj će se proizvoditi koziji sir, što znači i zaposliti još ljudi.
S druge strane, na površini od 8,5 hektara crkvene zemlje gaje se luk, kupus i šargarepa, o čemu brine nekoliko poljoprivrednika.
Prošle je godina bila veoma teška, ali kuhinje ipak nisu zatvorene, zahvaljujući pomoći Fonda B92 i Ministarstva za Kosovo i Metohiju, zaključila je Stević.
Narodne kuhinje na Kosovu postoje 10 godina.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija




















