Suosnivač Fejsbuka odbacio pasoš SAD uoči izlaska te kompanije na berzu

Izvor: Blic, 14.Maj.2012, 22:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Suosnivač "Fejsbuka" odbacio pasoš SAD uoči izlaska te kompanije na berzu

Suosnivač "Fejsbuka" Eduardo Saverin odrekao se državljanstva Sjedinjenih Američkih Država uoči izlaska kompanije na berzu u petak.

Time će Saverin (30), rođen u Brazilu, izbeći da plati porez od oko 600 miliona dolara, nakon što podigne svoj udeo akcija u kompaniji.

Portparol Saverina je izjavio da on "smatra da je praktičnije da postane državljanin Singapura, budući da planira tamo da živi neodređeni vremenski period".

Saverin od 2009. živi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u Singapuru i pokrenuo je postupak odricanja od američkog državljanstva u septembru 2001, ali je njegova odluka saopštena tek prošle nedelje, kada je Poreska uprava SAD objavila listu Amerikanaca koji su se odrekli državljanstva.

"Fejsbuk" očekuje da će mu inicijalna javna ponuda, koja će biti obavljena u petak, doneti oko 10,6 milijardi dolara, a procenjuje se da će kompanija svoju vrednost proceniti na 96 milijardi.

Saverin je vlasnik četiri odsto akcija "Fejsbuka", pa bi njegovo lično bogatstvo, po izlasku kompanije na berzu, trebalo da bude uvećano za oko četiri milijarde dolara. Da je ostao državljanin SAD, morao bi da plati porez na kapitalni dobitak.

Saverin je zaslužan za veliki deo početnog uspeha "Fejsbuka". Bio je prvi finansijski direktor kompanije i obezbedio je novac koji je Marku Cukerbergu bio potreban za pokretanje te društvene mreže, da bi kasnije, zbog nesuglasica sa Cukerbergom, napustio firmu.

Cukerberg, koji danas puni 28 godina, jedan je od najmlađih rukovodilaca kompanije tog ranga, kao i jedan od najmlađih milijardera na svetu, čije bogatstvo se procenjuje na 17 i po milijardi dolara. Uvršćen je u brojne liste najuticajnijih pojedinaca.

Prepoznatljiv je po svom neformalnom stilu, koji odudara od "korporativnog", pa je u javnosti često doživljavan kao "nezreo i buntovan".

Počeci Fejsbuka sežu do Harvardskog univerziteta, gde je Cukerberg, zajedno sa nekolicinom prijatelja, 2004. napravio društvenu mrežu koja bi služila povezivanju studenata sa Harvarda.

Ova društvena mreža ubrzo se proširila na ostale američke univerztete, zatim i evropske, srednje škole, a na kraju je postala otvorena za sve korisnike interneta.

Fejsbuk danas ima preko 900 miliona korisnika.

Fejsbuk počinje da prodaje akcije na berzi

Fejsbuk očekuje da ove nedelje, prvi put u svojoj istoriji, počne da prodaje deonice na berzi Nasdak u Njujorku. Fejsbuk će izaći sa akcijama na berzu u petak. Posle prve javne ponude (IPO) vrednost Fejsbuka bi mogla biti blizu 100 milijardi dolara, što je više od vrednosti gigantskih kompanija poput "Diznija" ili "Forda".

Analitičari smatraju da će se, prodajom akcija Fejsbuka, na Cukerberga svaliti još veći pritisak da kompanija i dalje napreduje. Cukerberg je u početku odbijao čak i oglašivače. Do danas nije promenio svoj stav da profit nije cilj po sebi, već sredstvo za poboljšanje usluga sajta.

Fejsbuk je, za prvi kvartal 2012, zabeležio prihod od više od milijardu dolara. (Beta)

Povezane vesti: Direktor Jahua" podneo ostavku Sajber kriminal košta Evropu 750 milijardi evra godišnje Saznajte ko vas je tražio na internetu Pisaća mašina sa USB priključkom Rusija i Kina prve po pirateriji

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.