Izvor: Radio 021, 25.Sep.2019, 20:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lažne vesti i internet: Fejsbuk neće proveravati šta političari pišu

Kako navode, na njima je samo da obezbede teren, a ne da budu učesnici političke debate.

ReutersFejsbuk briše sadržaj koji sadrži lažne informacije - osim ako to pišu političari

Svi postovi političara su „vredan sadržaj" koji treba „videti i čuti", saopštio je Fejsbuk.

Kako navode, sve što političari „okače" neće biti deo standardnih provera u cilju zaustavljanja širenja lažnih vesti i dezinformacija.

Iz Fejsbuka ističu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da ne žele da budu sudije u političkim debatama i sprečavaju političare da dođu do birača.

Međutim, nije definisano ko sve u tom slučaju spada u kategoriju političara.

Može li se popraviti „iskvareni internet" Fejsbuk za decu: Neovlašćeni korisnici mogli da „upadnu" u dečje prepiske Izgubljena ljubavna pisma pronađena nakon 70 godina

Potpredsednik odseka za komunikaciju Fejsbuka Nik Kleg - i bivši lider britanskih Liberalnih demokrata - održao je u utorak govor u Vašingtonu.

Kleg kaže da je Fejsbuk 2016. „napravio brojne greške", dodavši da je Rusija preko njihove društvene mreže pokušala da se umeša u predsedničke izbore u Americi.

Zbog toga je, navodi, insistirao da kompanija preduzme nešto kako se to ne bi ponovilo.

Fejsbuk je za fektčeking - proveru činjenica iz objavljenog sadržaja - angažovao drugu kompaniju kako bi sa mreže uklonili lažne vesti, neosnovane tvrdnje i dezinformacije.

PA MediaKleg kaže da je Fejsbuk 2016. napravio brojne greške, kada je Rusija pokušala da se umeša u izbore u Americi

Ipak, Kleg kaže da će kompanija dozvoliti političarima da krše pravila kada je, na primer, reč o govoru mržnje, sve dok to ne predstavlja ozbiljan rizik po nekoga.

Međutim, oni koji planiraju da se reklamiraju na Fejsbuku će morati da poštuju sva pravila.

Nik je izjavio da je uloga Fejsbuka samo da „obezbedi teren, a ne da bude učesnik u političkoj debati".

Bore su danas u modi Fejsbuk i eksperiment čitanja misli

Na BBC pitanje ko se smatra za političara iz Fejsbuka navode da „ne postoje striktni parametri".

Međutim, na primer, antiislamski aktivista Tomi Robinson i dalje ima zabranu, iako se u maju kandidovao na izborima za Evropski parlament, dodaju iz kompanije.

Kako navode, njemu je zabranjeno korišćenje Fejsbuka zbog pravila kompanije prema „opasnim organizacijama i pojedicima" i ta zabrana će ostati na snazi.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Facebook

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.