Izvor: Blic, 06.Avg.2016, 19:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto ne pada cena lubenici?

Za razliku od ranijih godina, bostan je avgustovske vrućine dočekao sa za proizvođače, ali ne i za kupce, relativno pristojnim cenama - blizu 20 dinara.

U Beogradu je to dinar gore-dole, po mestima unutar Srbije može da se nađe i za 15-16, ali za većinu onih koji ga pazare po pijacama i piljarama to je i dalje skupo, barem u odnosu na ono čemu su se nadali.

- Prošle godine je loše rodilo i bila je katastrofalna cena, ove godine bolji rod a dobra cena. Dosad >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je to bilo 15 dinara u veleprodaji. Verujte, ne zavisi to od nas, možda je u ovim okolnim zemljama podbacilo, a i kod nas na jugu, pa i odavde kupuju, ili je nešto drugo u pitanju, mi se ne bunimo. Dešavalo se da tri godine radim sa gubitkom, a ove ću da, nadam se, da zaradim i za prošlu i ovu, da povadim štetu - kaže Slobodan Đurić iz Osipaonice kod Smedereva, koji 20 godina uzgaja bostan.

- Kad su lubenice bile po pet dinara kilo, nas niko nije pitao, kao što nas niko ne pita ni kad u maju uvezu iz Turske, Albanije, Makedonije i odakle sve ne. Dočekaju nas po supermarketima s cenom koju moramo da ispoštujemo. Ako im je skupo, nek sačekaju još nedelju, najviše desetak dana, biće jeftinije. Sad smo odjednom narodni neprijatelji što bostan nije džabe, ma ’ajde - ne da na sebe i kolege, proizvođače lubenica, Dragan Jovanović iz Banatskog Brestovca. Objašnjavaju proizvođači da je gajenje bostana veliki posao i ulaganje. Bez hiljadu evra po hektaru nemaš čemu da se nadaš - kaže Osipaoničanin.

- Potrefilo se da sve bude kako treba, bilo je dovoljno sunca kad je zrenje. U Turskoj, recimo, bostan mnogo ranije stiže, takva im je klima, ali ove godine nam je i to išlo naruku, izgleda da nije uvezeno koliko ranijih godina - kaže Nenad Adamović, jedan od organizatora osipaoničke Bostanijade, manifestacije koja se održava ove subote. Da li su lubenice ostale sa "pristojnom cenom" zahvaljujući spletu okolnosti, pokušaju državnog udara u Turskoj, proizvođači ne znaju. U politiku se, pogotovo međunarodnu, kažu, ne mešaju.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.