Izvor: S media, 08.Nov.2011, 08:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zašto Beograd odavno nema metro?
"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju.“
Nakon više od pola veka, koliko se planira izgradnja ovog podzemnog prevoza, Beograd ima više projekata nego metara metro-linije.
Trudnicama 100 posto plate
Vožnja gradskim poskupljuje 20 odsto
Kako su tekli planovi
*Prvi pomen beogradskog metroa datira još iz 1950. godine kada je po Generalnom urbanističkom planu zamišljeno >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << da se postojeća železnička pruga koristi kao metro koji bi povezivao Rumu i Smederevo, i Pančevo i Obrenovac. Kao i mnogo puta posle toga, i ova ideja je bila napuštena zbog nedostatka novca.
**Za vreme mandata predsednika Skupštine grada Branka Pešića sedamdesetih godina su učinjeni prvi koraci ka dobijanju metro-sistema.
Međutim, kao i uvek, prevelike ambicije uslovile su finansijske probleme, pa se nakon godina rada na projektu „Metro Beograd“, 1982. godine definitivno odustalo od izgradnje podzemnog prevoza.
Kuće blizu Beograda i za 20.000 evra
Turisti zaobilaze Beograd
***Ideja o izgradnji metroa bila je na čekanju do 1997. godine kada ju je ponovo afirmisao gradonačelnik Zoran Đinđić. Ali i ova priča o metrou je propala da bi se ponovo aktuelizovalo nakon 2000. kada je u opticaj ušla i ideja o izgradnji lakog šinskog sistema.
****Tokom poslednjih deset godina nizale su se studije i investitori. Dogovori su vođeni sa Austrijancima, Nemacima, Špancima, Rusima i Kinezima, a od prošle godine u igri su i Francuzi, čija firma „Egis Rail“ radi na studiji izvodljivosti, odnosno idejnom projektu prve linije od Tvorničke do Ustaničke ulice.
(Danas)











