Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Nov.2016, 18:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zasejano znatno manje pšenice
Jesenja setva pšenice na vojvođanskim oranicama je u završnoj fazi. Iako podaci još nisu kompletirani, procena je da će površine pod hlebnim žitom biti značajno manje nego prošle godine.
Slaba zarada na toj, nekada strateškoj ratarskoj kulturi, demotivisala je proizvođače.
Ona je sada zdrava i spremno ulazi u zimski period, kažu naši sagovornici u zrenjaninskom ataru, gde je ove jeseni prema prvim procenama zasejano 40 odsto manje hlebnog žita nego prošle >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << godine.
Razlozi su ekonomske prirode. Velika ulaganja i niska otkupna cena pozicionirali su pšenicu u kategoriju neisplativih ratarskih kultura.
Ipak ima i onih ratara koji nisu smanjivali površine pod pšenicom. Prvirženost toj tradicionalnoj ratarskoj kulturi vojvođanske ravnice razloge ponekad nalazi i u sentimenetalnom odnosu prema žutom klasju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



