Zajam za likvidnost samo pouzdanima

Izvor: B92, 30.Jan.2013, 22:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zajam za likvidnost samo pouzdanima

Beograd -- Subvencionisane kredite za likvidnost dobijaće isključivo najbolji dužnici, pišu Novosti.

Preduzetnicima, malim i srednjim preduzećima koje banke odaberu namenjeno ukupno 100 miliona evra.

Uz podršku države, preduzetnici, mala i srednja preduzeća tokom ove godine će moći da podignu ukupno oko 100 miliona evra kredita za likvidnost. I ovog puta banke su te koje će birati klijente, pa će novac stići samo do poželjnih dužnika. Svi oni koji sa likvidnošću >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << imaju problema teško da mogu računati i na običan kredit, a kamoli na onaj koji dotira država.

Vlada je usvojila uredbu o subvencionisanim kreditima i sa 600 miliona dinara finansiraće pet odsto kamate. Tako će pozajmica u domaćoj valuti privredu koštati najviše do nivoa referentne kamate Narodne banke Srbije, koja trenutno iznosi 11,5 odsto. Zajmovi vezani za evro plaćaće najviše 3,5 odsto.

"Kredite ćemo početi da odobravamo najverovatnije za koji dan. Najpre je trebalo sačekati da uredba stupi na snagu. Banke sa Vladom potpisuju ugovore i cela procedura traje neko vreme", kažu u jednoj od banaka koje učestvuju u ovom programu.

Među bankarima je već poznato pravilo da ove kredite dobijaju samo najbolji klijenti, oni koji nose oznaku "A" i "B". Zvanični podaci NBS pokazuju da trećina dužnika iz reda privrednika spada u prvoklasne ("A"). Oni svoje obaveze izmiruju na vreme, krediti su im maksimalno obezbeđeni, a ako kasne sa ratama, to nikada nije duže od 30 dana. Još trećina ovih dužnika je u nešto slabijoj, "B" kategoriji. Njihovo kašnjenje u namirenju obaveza je najviše 60 dana. U najgoroj "D" kategoriji dužnika, koja o kreditima ne može ni da sanja, nalaze se oni u stečaju, likvidaciji, kao i svi koji svoje dugove gotovo uopšte ne izmiruju. Takvih je čak 10 odsto svih zaduženih privrednika.

"To upravo ukazuje na činjenicu da nije problem bankarskog sektora to da ne žele da se odobre krediti privredi, već da nema dovoljno kvalitetnih projekata i klijenata u korporativnom sektoru",- objašnjava, za "Novosti", Zoran Grubišić, profesor Beogradske bankarske akademije.

"Privreda je hronično nelikvidna i to je uz visoku stopu nezaposlenosti jedan od gorućih problema Srbije. Često je inicijator tog lanca nelikvidnosti bila država i, u tom smislu, treba pozdraviti meru da se ograniče rokovi plaćanja kako u privatnom sektoru tako i od strane države."

Predviđenih 100 miliona evra svakako će brzo biti potrošeno. Država je samo za tri meseca prošle godine dala čak 1,3 milijarde dinara za subvencionisanje kredita za likvidnost. Firme su tada povukle ukupno 1,1 milijardu evra pozajmica. Velike firme su uzele oko 47 odsto tog novca, što znači da su se mala i srednja preduzeća za tih manje od 100 dana zadužila više od 570 miliona evra.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Subvencionisane kredite dobijaće samo najbolji

Izvor: Kamatica.com, 31.Jan.2013, 09:30

Uz podršku države, preduzetnici, mala i srednja preduzeća tokom ove godine će moći da podignu ukupno oko 100 miliona evra kredita za likvidnost. I ovog puta banke su te koje će birati klijente, pa će novac stići samo do poželjnih dužnika..

Nastavak na Kamatica.com...

Od državnih para krediti za povlašćene firme i gubitaše

Izvor: Danas, 31.Jan.2013

Fond za razvoj je institucija osnovana da bi, što joj i ime kaže, finansirala razvojne projekte. Deklarativno, fokus Fonda je u pomaganju malim i srednjim preduzećima, koja teže mogu da dobiju komercijalne kredite banaka i kojima država niskim kamatama omogućava brz razvoj. Međutim, gledajući...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.