
Izvor: B92, 06.Mar.2022, 13:59
Za probleme jedne grupe kupaca u Srbiji trgovci slabo mare
Potraga za velikim brojevima ženske obuće u Beogradu, a posebno u manjim gradovima, prava je muka za sve dame koje nose 42, 43 i 44.
Patike se lako nađu, ali baletanke, cipele na štikle ili sandale retko se nalaze u ovim veličinama, a tamo gde obućari prave cipele po meri, cene nisu nimalo povoljne i kreću se od 5.000 do 30.000 dinara.
Neki majstori kažu da su skupi zbog ručnog rada, specijalnih kalupa i kože, dok su drugi svesni da su žene velikih stopala >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u bezizlaznoj situaciji i da će izdvojiti više novca za lepu cipelu, kako ne bi nosile samo patike.
U Srbiji nema velikih proizvođača obuće kojima bi se isplatilo da od svakog ženskog modela prave velike brojeve do 44, a roba se mahom naručuje iz Kine i Turske. Skuplja dolazi iz Italije. U radnjama sa obućom od Slavije do kraja Knez Mihailove prodavci kažu da, nezavisno od sezone, veliki brojevi baletanki, cipela na štikle i čizama retko kad dođu, a i kada stignu brzo "planu", pišu Novosti. Najčešće dobiju brojeve 42 i 42,5 i to ne od svakog modela. Iz jedne obućarske radnje u Kralja Milana kažu da su veliki brojevi ženskih cipela veoma skupi zbog specijalnog alata za proizvodnju đonova, koji košta i do 5.000 evra, i to samo za jednu vrstu.
Dobio "zanimljivo" objašnjenje: Kupio patike za 17.000 RSD, ubrzo postale neupotrebljive
"Mušterije uglavnom 'kubure' sa dužinom i širinom stopala, a neretko se stvore čukljevi, pogotovo kada žene godinama nose tesnu i neodgovarajuću obuću u nedostatku adekvatne. Retko koji obućar kupuje alat za veće brojeve jer su takvi kupci u manjini i ne isplati nam se. Skupi su i kalupi. Naša obuća ide do 10.000 dinara, troškovi nam jesu veliki, ali svesni smo i da žena koja nosi veći broj treba da priušti sebi par cipela po sezoni, što je za mnoge i dalje preskupo", kažu iz ove obućarske radionice.
Osim ako neće da rizikuju sa onlajn kupovinom i poručuju velike brojeve iz nekih inostranih prodavnica, dame sa velikim gazištem osuđene su da daju dosta novca za izradu cipela po meri, ili da svakodnevno obilaze prodavnice i čekaju odgovarajući par.
Novi vek, veće stopalo
Britansko istraživanje od pre nekoliko godina pokazalo je da je dužina stopala u ovoj zemlji od sedamdesetih godina prošlog veka porasla za dve veličine. Nacija je postala viša i teža, a i stopalo je poraslo kako bi moglo da nosi taj teret. Slična situacija i u drugim evropskim zemljama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.