
Izvor: B92, 13.Sep.2011, 12:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlast pravi prostor za zloupotrebe
Beograd -- Ministarstvo finansija planira da izmenama Zakona o javnim nabavkama ukine Upravu za javne nabavke, a da novu instituciju formira tek 2014. godine
Očigledna je namera vlasti u Srbiji da onemogući kontrolu javnih nabavki, oblast u kojoj je korupcija najzastupljenija, upozoravaju stručnjaci iz Evrope.
"Ako se ukida jedna institucija a nova koja treba da preuzme njen posao nije u stanju da odmah počne da radi u punom ili čak većem kapacitetu i sa svim pravima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i ovlašćenjima koje je prethodna imala, onda je jasna namera da se onemogući rad institucije da ne bi pravila problem. Još nisam nikada čuo za takav slučaj. Čak i da nije namera da se zloupotrebi vremenski razmak između dve institucije, to pobuđuje sumnju da će biti zloupotreba ", kaže Drago Kos, predsedavajući GREKO (Grupa zemalja za borbu protiv korupcije Saveta Evrope).
Pošto je predviđeno da zakon o izmenama i dopunama bude usvojen krajem ove godine, to bi značilo da se početkom naredne godine ukida Uprava. Da sve bude još gore, podzakonski akti koji će omogućiti primenu novih zakona planirani su tek za kraj sledeće godine.
Akcioni plan Ministarstva finansija, koji je "Blic” nezvanično uspeo da nabavi, predviđa da se nova institucija formira sve do 2014. godine. U međuvremenu, tokom tri godine vladaće, kažu stručnjaci, opšti haos i pravna nesigurnost u javnim nabavkama.
Korupcija je u Srbiji najzastupljenija u javnim nabavkama, a sagovornici upozoravaju da će razmak od godinu dana između donošenja zakona i podzakonskih akata povećati rizik od toga da se partijske kase napune upravo preko javnih nabavki ili, što je verovatnije, da vladajuće stranke zloupotrebe javne nabavke da bi privukle više birača, tokom kampanje.
"Usvajanje novih zakonskih odredbi bez podzakonskih akata uneće potpuni haos i kontrola javnih nabavki će biti onemogućena. Posebno je uočljivo da je za takav plan izabrano vreme predizborne kampanje i to otvara mnoga pitanja o mogućim zloupotrebama javnih nabavki", upozorava Vladimir Todorić, direktor Centra za novu politiku.
Osnivanje centralizovane institucija za javne nabavke predviđeno je strategijom razvoja javnih nabavku u Srbiji, koja je prilagođena direktivama Evropske unije o ispunjavanju uslova za evrointegracije - rekao je juče Radosavljević i objasnio da će centralizovana institucija za javne nabavke preuzeti zaposlene u Upravi i neke njene nadležnosti.
Inače, Evropska unija je ove godine donirala Srbiji milion i po evra u cilju popravljanja stanja sa javnim nabavkama i da bi se ta oblast uredila po evropskim standardima. Upravo evropski standardi podrazumevaju da se sistemski Zakon o javnim nabavkama donosi na transparentan način i uz učešće privrednika i nevladinog sektora, kao i međunarodnih stručnjaka. Ministarstvo finansija je iz rada na izmenama Zakona o javnim nabavkama isključilo javnost i time obesmislilo donaciju EU.
"Sve se radi suprotno od preporuka koje je dala Evropska komisija u prošlogodišnjem izveštaju o napretku. Oni su insistirali na tome da se unapredi primena Zakona o javnim nabavkama, a ne da se on menja i da se donose novi zakoni o javno-privatnom vlasništvu i o koncesijama. Jasno je da će u opštoj gužvi i na brzinu biti donete neke zasad nepoznate zakonske izmene nauštrb kvaliteta ", kaže Predrag Jovanović, direktor Uprave za javne nabavke.