Izvor: B92, 09.Nov.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlada u ponedeljak o budžetu
Beograd -- Vlada Srbije zakazala je za ponedeljak vanrednu sednicu na kojoj će biti usvojen predlog zakona o budžetu za 2008.
Pre sednice biće održan sastanak Vladinog Odbora za privredu i finansije, koji treba da usvoji predlog budžeta za sledeću godinu.
Prema Vladinom memorandumu o budžetu i ekonomskoj i fiskalnoj politici za 2008, predviđeni su budžetski rashodi od oko 642,4 milijardi i deficit od oko 14,3 milijardi dinara, uz smanjenje javne potrošnje i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zamrzavanje plata budžetskih korisnika.
To bi značilo da će budžet za 2008. biti oko 10 odsto veći nego 2007. jer su ovogodišnji prihodi državne kase planirani na oko 581,8 milijardi, a rashodi na oko 595,5 milijardi dinara.
"Vlada odstupa od memoranduma o budžetu"
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić upozorio je da će biti teško sačuvati stabilnost cena u idućoj godini jer Vlada Srbije namerava da odstupi od usvojenog memoranduma o bužetu za 2008.
"Centralna banka će sve učiniti da bazna inflacija u idućoj godini ostane u planiranim okvirima od tri do šest odsto, ali će biti teško sačuvati ukupnu cenovnu stabilnost jer se najavljuje budžet koji se razlikuje od onoga što je predviđeno memorandumom", rekao je Jelašić na konferenciji za novinare.
On je naveo da Vlada planira da inflacija 2008. ne bude veća od šest odsto, ali da smanjenje javne potrošnje bude manje no što je predviđeno. "Odstupa se i od predviđenog zamrzavanja nominalnih zarada jer će budžetom biti zamrznute realne zarade", rekao je Jelašić, navodeći da postoje razlike i u nivou subvencija i materijalnih izdataka budžeta.
On je dodao da najavljeni budžet za iduću godinu pokazuje da Vlada Srbije nije uvažila preporuke Misije Međunarodnog monetarnog fonda o tome da je za očuvanje makroekonomske stabilnosti bolje da budžet bude u suficitu nego u deficitu.












