Veći trgovinski deficit Slovenije

Izvor: B92, 12.Jul.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veći trgovinski deficit Slovenije

Ljubljana -- Slovenija je u maju izvezla robe za 1,68 milijardi evra, a uvezla 1,98 milijardi. Trgovinski deficit je iznosio 306,7 miliona.

Slovenija je u prvih pet meseci izvezla robe za 8,53 milijardi evra

Deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni je bio gotovo dva puta veći nego u aprilu, a pokrivenost uvoza izvozom tako se sa aprilskih 91,8 posto snizila na 84,5 posto.

Prema privremenim podacima državnog statističkog zavoda majski uvoz se u odnosu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na april 2007. godine povećao za 5,5 posto, a izvoz za samo 0,1 posto.

U države članice EU bilo je izvezeno robe u vrednosti od 1,17 milijardi evra, što predstavlja 70 posto ukupnog izvoza, dok je iz zemalja članica Unije uvezeno 1,58 milijardi evra robe, odnosno 79,6 posto ukupno uvezene robe. U države koje nisu članice Evropske unije, Slovenija je izvezla robe u vrednosti od 503 miliona evra, a uvezla za 403,7 miliona.

Slovenija je u prvih pet meseci ove godine izvezla robe u vrednosti od 8,53 milijardi evra, što je 7,4 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Uvezeno je robe za 9,61 milijardi evra, odnosno 11,1 posto više nego u prvih pet meseci prošle godine.

Deficit u robnoj razmeni sa inostranstvom je tako u tom razdoblju iznosio oko milijardu evra, a pokrivenost uvoza izvozom je bila 88,7 posto. Iz država članica EU Slovenija je u prvih pet meseci uvezla robe za 7,6 milijardi evra, dok je u te države izvezla robe za šest milijardi evra.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.