Izvor: B92, Beta, 07.Jan.2010, 17:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Veći trgovinski deficit Makedonije
Skoplje -- Trgovinska razmena Makedonije sa svetom opala je od januara do novembra prošle godine u odnosu na isti period 2008. za trećinu.
Deficit je za 11 meseci prošle godine dostigao 2,1 milijardi dolara. Izvoz je vredeo 2,4 milijardi dolara, a Makedonija je istovremeno uvezla robu u vrednosti od 4,5 milijardi dolara, precizira statistika.
Pokrivenost uvoza izvozom je 53,6 odsto. U izvozu i dalje dominiraju proizvodi od gvožđa, čelika, garderoba i feronikl. Makedonija najviše uvozi sirovu naftu, struju i motorna vozila.
Preko polovine makedonskog izvoza ide u zemlje članice Evropske unije iz kojih se najviše i uvozi.





