VOICE: Otpušteno 200 radnika iz brodogradilišta Vahali u Mačvanskoj Mitrovici

Izvor: NoviMagazin.rs, 22.Jul.2020, 14:41

VOICE: Otpušteno 200 radnika iz brodogradilišta Vahali u Mačvanskoj Mitrovici

Iz holandske brodogradilišne firme "Vahali" u Mačvanskoj Mitrovici otpušteno je 200 radnika zbog smanjenog obima posla tokom pandemije virusakorona, piše danas Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).

"Po mojoj proceni, otpušteno je zapravo preko 200 radnika u proizvodnji i mislim da je ostalo oko 150. Tačno je da se osetio smanjen obim posla kada je zdravstvena kriza krenula, ali oni su olako otpustili tolike ljude. Da ima volje, ponovo bi mogli da ožive posao, >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << ali su, čini mi se, samo tražili pogodnu situaciju za smanjenje broja radnika", rekao je jedan od otpuštenih.

Iz uprave brodogradilišta za VOICE su kazali da je jedini razlog otpuštanja smanjen obim posla, otkazivanje narudžbina od nekih mušterija i dodali da u skorijoj budućnosti neće vraćati otpuštene radnike.

"Za 200 od 500 radnika je prestao radni odnos po osnovu tehnološkog viška i prestanka važenja ugovora na određeno vreme i to, za većinu, tokom marta i početkom aprila. Kriterijum je bio samo jedan: smanjenje troškova poslovanja, a usled otkazivanja ranije planiranih projekata od strane naručilaca. Trenutno se ne razmatra mogućnost vraćanja radnika", saopštili su iz "Vahalija".

Na pitanje da li je rukovodstvo nameravalo da uzme pomoć države, koja je nešto kasnije i dodeljena privrednicima, kratko su odgovorili da ta opcija nije "razmatrana.

Otpušteni stalno zaposleni radnici dobili su otpremnine i savet da "traže nešto drugo", naveo je VOICE, dok su onima koji su imali ugovore na određeno veme, isplaćeni iznosi u visini od 60 odsto zarade do datuma dokad im je važio ugovor.

Ova holandska firma nije dobila državne subvencije za zapošljavanje kada je došla 2005. godine prvo u Beograd, a potom se odatle 2013. preselila u Mačvansku Mitrovicu.

Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu Mario Reljanović rekao je za VOICE da ne postoji zakon niti pravni mehanizam koji bi sprečio poslodavca da otpusti radnike u uslovima pada proizvodnje, ali je dodao da postoji jasna zakonska procedura kada je reč o otpuštanju stalno zaposlenih koji imaju pravo da se vrate na posao u roku od tri meseca od otkaza ukoliko se obim posla poveća.

Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikara (ASNS) Ranka Savić kazala je da radnici u brodogradilištu u Mačvanskoj Mitrovici nemaju svoj sindikat, što je jedan od razloga zašto u ASNS-u nisu znali da je više od 200 radnika otpušteno budući da nema sindikalaca u firmi koji bi im javili.

"Za ovakvo stanje ja najviše krivim domaći menadžment, koji izaberu stranci. Oni najčešće, mimo vlasnika, sprovode represivne mere, pa i zabranu sindikalnog delovanja, a sve sa ciljem što većih sopstvenih zarada, bonusa i što manjih problema", navela je Ranka Savić.

Iz Ministarstva rada nisu odgovorili na pitanja koja im je postavio VOICE.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.