Izvor: Blic, 12.Maj.2003, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uvozni šećer do Nemačke preko Čačka
Uvozni šećer do Nemačke preko Čačka
BEOGRAD - Posle optužbi iz EU, srpski državni organi bi morali da se izjasne i o tome koje firme iz Srbije su reeksportovale šećer u EU. Na pismeni zahtev Nebojše Čovića, potpredsednika Vlade Srbije, Vladan Begović, direktor Carine, zvanično je zatražio pomoć i podatke od carinskih službi okolnih zemalja. Ali u Vladi Srbije već postoje podaci koji ukazuju na opravdanost optužbi iz EU.
Prema dokumentu ministarstava >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za poljoprivredu i trgovinu ('Informacija o proizvodnji, izvozu i uvozu šećera sa posebnim osvrtom na izvoz u zemlje članice EU'), od 15. septembra prošle do 30. aprila ove godine izvezene su 182.794 tone šećera. Ovaj posao radilo je 29 firmi, s tim što su tri šećerane registrovane za izvoz ('Crvenka', 'Bačka' iz Vrbasa i 'TE TO Senta') izvezle 81.133 tone, a komisiono za ostale šećerane su izvozili: 'Jugošećer' 'MK komerc', 'Komagra'... (24.732 tone šećera). Ostali izvoznici, poput NIS-a, 'Međunarodne distribucije šećera', 'Jeneksa' d.o.o, 'Koprodukta'... izvezli su 76.929 tona.
Od ukupno izvezenih količina u zemlje EU, u ovom periodu je izvezena 148.641 tona šećera, a firma 'MK komerc' je 30.565 tona izvezla kupcu iz Mađarske, ali je roba isporučena u Italiju. Ostatak šećera izvožen je kupcima iz SAD, sa Sejšelskih i Devičanskih ostrva, u Rumuniju...
U ovom dokumentu Vlade Srbije navodi se da je kontrolom izvoza šećera proizvedenog od šećerne repe roda 2002. godine utvrđeno da je 'opravdana sumnja da se velike količine kristal šećera izvoze iz Srbije, a da su pojedini izvoznici svojim pečatom overavali dokument EURO 1, kojim su garantovali da je šećer namenjen izvozu domaćeg porekla. Zbog velikog broja učesnika u prometu, teško je utvrditi kvalitet i poreklo šećera.
Tako je preduzeće 'Interfrigo' iz Čačka nabavilo kristal šećer od dobavljača preduzeća 'MK komerc' iz Novog Sada. Kontrolom kod dobavljača utvrđeno je da je ovom kupcu isporučen uvozni šećer iz magacina dobavljača na Petrovaradinu. Ovako nabavljen šećer preduzeće 'Interfrigo' iz Čačka je izvezlo kupcu 'Zugherhandel - sunion' iz Nemačke, u količini od 688,20 tona. Na EURO 1 dokumentu izvoznik je pečatom overio da je šećer domaćeg porekla.
Pojedini izvoznici su u navedenom periodu obavljali i uvoz rafinisanog šećera, čije se poreklo (šećerna repa ili šećerna trska, kao ni to da li se radi o žutom sirovom ili rafinisanom šećeru) iz podataka Uprave carine ne može utvrditi.'
Kontrola tržišne inspekcije, kojoj Uprava carine dostavlja svu dokumentaciju o uvozu i izvozu šećera, treba da utvrdi da li je ovakvih slučajeva bilo još.
- Uprava carine neće do daljeg odobravati uverenja o poreklu šećera. Potrebno je da se precizno definišu uslovi pod kojim će šećerane izdavati ova dokumenta. Procena je da sada, zbog odluke EU o suspenziji povlastica, ne bi trebalo da bude ni uvoza ni izvoza šećera, pa ova odluka neće ugroziti ničije poslovanje - kaže Vladan Begović, direktor Uprave carine Srbije, najavljujući da će se od ponedeljka sprovoditi stroga carinska kontrola ulaska i izlaska šećera iz zemlje, a da carina ubuduće neće overavati uverenja o poreklu za šećer koji nije izašao iz šećerana. J. Putniković







