Uskoro crna lista za poslodavce

Izvor: B92, 28.Apr.2011, 11:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uskoro crna lista za poslodavce

Beograd -- Postoji mogućnost da se privrednici u Srbiji koji loše posluju i ne ispunjavaju svoje obaveze nađu na takozvanoj crnoj listi.

Privrednici u Srbiji, međutim, smatraju da se sa stavljanjem na listu mora biti pažljiv.

Ministarstvo ekonomije je najavilo da će u okviru mera podrške privredi biti osnovan registar nesolidnih poslodavaca, koji namerno gase firme i osnivaju nove i neredovno izmiruju obaveze prema državi i radnicima.

Predsednik Unije poslodavaca >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbije Nebojša Atanacković izjavio je da je ta ideja dobra i da crne i bele liste poslodavaca postoje svuda u svetu, ali da se prilikom njene eventualne realizacije mora biti pažljiv.

"Mnoge zemlje su pribegle tome da sve one poslodavce koji su svoje firme doveli do stečaja, slučajno ili namerno, stave na crnu listu i ne dozvole im da se dalje ili u nekoliko narednih godina bave tim poslom", kaže on.

"Kada je reč o Srbiji, postoji opasnost da će neko doći na crnu listu nezasluženo. Dosta je značajno da li je neko dospeo na tu listu nakon što nije ispunio neke društvene obaveze iz razloga što se njemu nije dozvolilo da bude solventan i radi na pravi način", napominje Atanacković.

S druge strane, objašnjava on, "zbog izuzetno velike nelikvidnosti koja kod nas vlada i zbog toga što država nedovoljno pažnje posvećuje tome da treba da čuva one koji su slabiji, odnosno da sprovodi već postojeće zakone o tome koliko na primer treba da traje sudski spor zbog neplaćanja, što je situacija u kojoj se nalaze mnogi provrednici, pa mnogi namerno iskorištavaju one s kojima sarađuju".

Niko međutim sa sigurnošću još ne zna tačan broj nesavesnih poslovadaca u Srbiji.

Atancković ukazuje da postoje zvanični podaci o poslovanju firmi, ali da je bitno da se na crnoj listi na]e "duža istorija" tih preduzeća, tako da bi budući poslovni partneri znali o kakvoj se firmi radi i da li će sa njima ući u posao.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.