
Izvor: Blic, 14.Maj.2009, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ugroženi poslodvaci i honorarci
Unija poslodavaca Srbije upozorila je danas da je Izmenama Zakona o porezu na dohodak građana ukupni porezi i doprinosi po autorskom honoraru udvostručeni, što predstavlja težak udarac za mnoge uslužne delatnosti i da će praktično prepoloviti angažovanje lica na autorskim poslovima u mnogim delatnostima.
Unija upozorava da se na mesečnom nivou u Srbiji ostvari prosečno 180 000 autorskih ugovora i da su ovi ugovori za mnoge nezaposlene građane jedini izvor prihoda. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Udvostručavanjem poreza na autorske honorare i povećanjem opterećenja poslodavaca Vlada Srbije primoraće mnoga preduzeća iz uslužne delatnosti na značajno smanje osobe angažovane za autorske poslove, u uslovima opšteg pada prometa i smanjenja obima posla.
Na taj način, kaže se u saopštenju, država ne podstiče privrednu delatnost, već je zaustavlja i guši time što onemogućava poslodavce da honorarno angažuju radnu snagu, što će se dugoročno loše odraziti na republički budžet i opšti nivo privredne aktivnosti u toku ekonomske krize.
Medijske kuće traže smanjenje poreza na honorare
Medijske kuće okupljene oko Asocijacije medija ocenile su danas da će povećanjem dažbina na autorske honorare biti otežan opstanak medija i pozvale su Vladu da preispita tu odluku.
Nove, povećane poreske stope poreza i doprinosa na autorske honorare obračunavaju se od 8. maja, kada su na snagu stupile izmene Zakona o porezu na dohodak. Porezi i doprinosi na autorske honorare povećani su sa 33,6 na 50,6 odsto neto honorara za zaposlene i sa 48,3 na 76,8 odsto za nezaposlene.
U saopštenju Asocijacije medija navodi se da su dažbine povećane u trenutku kada je, kao jednu od mera za pomoć oporavka medijske industrije, Asocijacija predložila upravo smanjenje i privremeno ukidanje dažbina koje se regulišu Zakonom o porezu na dohodak građana.
Asocijacija medija skreće pažnju da usvojene izmene imaju izuzetno negativan uticaj na onaj deo poslovanja medijskih kuća koji se zasniva na autorskoj i honorarnoj saradnji što kod svih, naročito velikih redakcija predstavlja značajan trošak poslovanja.
Na informativnom planu na ovaj način je najozbiljnije ugrožena dalja saradnja sa više od 1.500 honorarnih saradnika - dopisnika i slobodnih novinara i fotoreportera iz svih krajeva Srbije koji su nezaobilazni faktor u uspešnom ispunjavanju društvene uloge medija da kvalitetno i ravnomerno informišu iz svih krajeva zemlje, navodi se u saopštenju.
Novinska udruženja i nevladine organizacije, kao i umetnička udruženja takođe su zatražila izmenu zakona, a protest zbog povećanja nameta izrazilo je i Ministarstvo kulture.
Danas se tim povodom oglasio i premijer Srbije Mirko Cvetković, koji je naložio ministarki finansija Dijani Dragutinović da njeno ministarstvo predloži novi način obračuna poreza na autorske honorare.