
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Apr.2016, 11:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ugovor o prodaji Železare Kinezima 18. aprila?
Vlada Srbije i kineska kompanija Hestil potpisaće kupoprodajni ugovor za Železaru Smederevo u ponedeljak, 18. aprila, ukoliko Evropska komisija da saglasnost za tu privatizaciju, saznaje Tanjug u izvorima u Vladi.
Evropska komisija u narednih nekoliko dana, kako se očekuje, treba da da mišljenje o tome da li je pripremljeni ugovor u skladu sa propisima Evropske unije.
Vlada Srbije prihvatila je 5. aprila ponudu kineske kompanije Hestil za kupovinu 98 imovinskih celina >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Železare Smederevo za 46 miliona evra, a premijer Aleksandar Vučić je neposredno posle toga izjavio da očekuje podršku Brisela ovoj privatizaciji.
On je objasnio da Brisel traži da države ne subvencionišu železare, jer u EU imaju probleme na tržištu čelika, što su neke zemlje činile kršeći te propise.
Iz Brisela se, takođe, traže garancije da će Hestil, ukoliko kupi smederevsku čeličanu, na evropsko tržište izvoziti samo proizvode iz te fabrike, kao i dokaze da država nije subvencionisala tu fabriku od februara 2015. godine, kada su uvedena nova pravila u EU o državnoj pomoći toj industriji.
Predsednik Nadzornog odbora Železare Bojan Bojković izjavio je nedavno da čeličana ne dobija nikakva sredstva od Vlade Srbije, i da je većinu dugova država namirila.
Posle potpisivanja ugovora, kineska kompanija ima rok od 15 dana da podnese Komisiji za zaštitu konkurencije zahtev za odobrenje za preuzimanje te kompanije.
"Komisija će odlučivati u skladu sa Zakonom o zaštiti konkurencije i u skladu sa evropskim pravilima", rekao je danas predsednik te komisije Miloje Obradović.
Ekonomisti: Država će na neki način morati i dalje da pomaže Železaru
Finansijska pomoć države Železari Smederevo, ako bude prodata kineskoj kompaniji Hestil, moraće u nekom vidu da postoji i ubuduće, na način kako se čeličanama pomaže i u Evropskoj uniji, ocenili su danas autori časopisa Makroekonomske prognoze i trendovi (MAT).
"Cela industrija čelika je u velikom problemu i spremnost kineske kompanije za preuzme Železaru u Smederevu je ravna čudu i to je sjajna vest za Srbiju. Narednih dana ćemo znati da li je ta sjajna vest i konačna jer sada nije poznato da li će ugovor o prodaji Železare biti moguć ako ga ne odobri Evropska unija", rekao je Ivan Nikolić na predstavljaju novog broja MAT.
On je istakao da zbog pada cene čelika evropske čeličane sele svoju proizvodnju na druga tržišta i da jedino kineske čeličane imaju rast proizvodnje.
Kineski Hestil, kako je kazao, u 2014. godini je proizveo oko 2,5 puta više čelika od ranijeg vlasnika Železare Smederevo, američke kompanije Ju Es Stil, i nema problema u finansiraju svoje proizvodnje i plasmanu robe.
Železara Smederevo, kako je rekao Miladin Kovačević, ima veliki značaj za rast proizvodnje u Srbiji i bruto domaćeg proizvoda (BDP), ali je teško proceni koliko njena puna proizvodnja utiče na taj rast jer to zavisi i od plasmana robe.
"Uposlenost Železare je za privredu Srbije i javne finansije značajna i zbog toga što to znači redovne plate za nekoliko hiljada radnika i posao za brojne kooperante", kazao je Kovačević.
Hestil zapošljava preko 120.000 radnika, godišnje proizvodi 50 miliona tona čelika
Hestil je konglomerat i gigant svetskih razmera u proizvodnji čelika. Iako je proizvodnja i prodaja čelika glavna delatnost ovog giganta, Hestil pokriva i aktivnosti u rudarskoj, finansijskoj, metalskoj industriji, upravljaju modernim logističkim centrima i aktivni su u drugim srodnim industrijama.
Na globalnom nivou zapošljava preko 120.000 radnika i u velikoj meri doprinose društvenom bogatstvu u svim geografskim područjima gde rade.
Na listi Fortune Global 500 u 2015. godini, Hestil je rangiran kao 239. kompanija po veličini u svetu.
Kao najveći proizvođač čelika u Kini, Hestil godišnje proizvodi 50 miliona tona, Grupa poseduje 37 visokih peći, od kojih 23 imaju kapacitet preko 1.000 kubika i u 2015. godini je proizvela 47,8 miliona tona čelika.
Poslovni prihodi Grupe su iznosili 43,7 milijarde dolara u 2015. godini, a ukupna sredstva na kraju te godine 53 milijarde dolara.
Hestil ima 70 direktnih i indirektnih kompanija van Narodne Republike Kine, u preko 30 zemalja i regiona, kao što su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Australija, Južna Afrika, Kanada, Singapur, Švajcarska i Hong Kong. Između ostalog, ima i većinski udeo u Duferku, koji ima najveću nezavisnu globalnu prodajnu mrežu u industriji čelika.
474
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...