U modi su dinarske pozajmice

Izvor: S media, 28.Sep.2010, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U modi su dinarske pozajmice

U skoro svakoj banci bar dve trećine kratkoročnih kredita koje podižu građani izraženi su u dinarima, a taj procenat u nekim bankama penje se i na 85 odsto.

Subvencionisani krediti države u nacionalnoj valuti, strah od skoka kursa i nepredvidivost euribora glavni su razlozi zašto se građani najčešće opredeljuju za dinarske kredite. Ipak, od stambenih kredita u dinarima za sada nema ništa.

Do kraja prošle godine situacija je bila znatno drugačija. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Kada su u pitanju fizička lica, najveći deo kredita odobrenih do ove godine bio je sa valutnom klauzulom, a preko 90 odsto štednje građana čine devizni ulozi.

- Dominantni evro može da stvara probleme kompanijama i građanima, a u situaciji kada dinar slabi, ako su im dugovi u evrima, rizik deviznog kursa postaje kreditni rizik. Imajući u vidu sve te probleme, Vlada, Narodna banka Srbije i poslovne banke krenuli su zajedno da rade na promovisanju dinara - kaže Miroslav Rebić iz Sosijete ženeral banke.

U proteklom periodu, zbog nižih kamata, građani su se više opredeljivali za kredite indeksirane u evrima, pa su tokom protekle godine osetili negativne posledice promena kursa evra, koji je doveo do rasta rata njihovih kredita i kreditnog opterećenja, kao i umanjenja njihovih realnih primanja.

- Prilikom apliciranja za kredit građani računaju da će mesečno plaćati određeni iznos na ime rate i u skladu s tim planiraju koliko će se zadužiti, odnosno koliko će opteretiti svoj kućni budžet. Zbog toga se Sosijete ženeral banka odlučila da učestvuje u državnom programu subvencionisanja dinarskih kredita za fizička lica, ali i da krene u jaču kampanju sa komercijalnim kreditima u dinarima. Od početka godine 85 odsto odobrenih pozajmica čine upravo krediti u dinarima - kaže Rebić.

Slična situacija kada je reč o kreditima je i u drugim bankama.

- Kod nas je u poslednjem periodu takođe primetan rast udela dinarskih kredita. Ne znam tačne podatke, ali minimum je 60 odsto dinarskih pozajmica. Strah od kursa evra i povoljni subvencionisani krediti su razlog takvom interesovanju - kaže Zoran Trpovski iz NLB banke.

Nažalost, o stambenim kreditima u dinarima još nema reči. Dinar je nepredvidiva valuta na dug rok, a nema ni dovoljno povoljnih sredstava odakle banke mogu da kreditiraju tako velike dinarske iznose. Tu je uvek i pitanje inflacije, a i kamate na ove kredite bile bi mnogo veće od trenutnih, pa za njima verovatno ne bi ni vladalo veliko interesovanje.

Krediti iz oktobra 2008.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.