
Izvor: B92, 08.Nov.2016, 20:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U Srbiji isplativija štednja u RSD, nego u regionu
Beograd -- Narodna banka Srbije je saopštila da fizička lica ne mogu otvarati devizne račune u inostranstvu po osnovu štednje.
Oni su objasnili da nije dozvoljeno zakonom o deviznom poslovanju, kao ni podzakonskim propisima.
Mogućnost "preseljenja" štednje nije zakonski utemeljena, a preporuke u tom pravcu predstavljale bi pozivanje na kršenje zakona, navela je NBS u reagovanju na pojedine medijske napise kojima se sugeriše da bi štednja stanovništva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zbog viših kamata i boljeg poreskog tretmana mogla da se "preseli" iz Srbije u druge zemlje, poput BiH ili Crne Gore.
Kada je reč o poreskom tretmanu i atraktivnosti kamata, iz NBS ukazuju da treba imati u vidu i kamatne stope na štednju u domaćoj valuti.
"Kamatne stope na dinarsku štednju trenutno iznose oko 3,0 do 4,5 odsto na štednju oročenu do godinu dana, što je relativno atraktivnije u odnosu na štednju u zemljama u okruženju", navodi se u saopštenju.
Iz centralne banke predočavaju da se prihod na kamatu od dinarske štednje se ne oporezuje.
"Najzad, i kada se porede kamatne stope na deviznu štednju, potrebno je imati u vidu i činjenicu da je u međunarodnom okruženju došlo do značajnijeg pada kamatnih stopa, te da visinu kamatnih stopa banaka uvećavaju i određene riziko premije (rejting banke i zemlje u kojoj posluje)".
NBS je i ovom prilikom podsetila da je bankarski sektor u Srbiji stabilan i dobro kapitalizovan, da Srbija ima viši rejting od Crne Gore i BiH, te da se u kontinuitetu beleži povećanje makroekonomskih izgleda zemlje, o čemu svedoče i poslednje ocene MMF-a u sprovođenju aranžmana iz predostrožnosti.
Isplativja štednja u domaćoj valuti
Izvor: Kamatica.com, 09.Nov.2016, 10:30
Narodna banka Srbije je saopštila danas da fizička lica ne mogu otvarati devizne račune u inostranstvu po osnovu štednje, s obzirom da to nije dozvoljeno zakonom o deviznom poslovanju, kao ni podzakonskim propisima. ..