
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Feb.2020, 14:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U Bačkom Gračacu čuvaju od zaborava tamburicu samicu
Tamburica samica je jedan od najstarijih žičanih instrumenata na ovim prostorima i biće sačuvana zahvaljujući graditeljima poput Daneta Poznića koji je počeo da ih pravi kako bi ih spasao od zaborava.
Tamburicu samicu instrument sirovog zvuka prvi put je čuo od svojih predaka iz rodne Like. Bez obzira na sve novotarije u Bačkom Gračacu neguju tradiciju rodnog kraja, ali je sve manje onih koji mogu da prenesu znanje . Da tamburicu samicu ne bi zaboravili potomci poput njegovog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << unuka Miloša, Dane Poznić je rešio da svoju garažu pretvori u radionicu. Kao i kod svakog instrumenta najpre je važno odabrati dobro drvo.
"Drvo koje koristimo za izradu tambura nema neki veliki izbor, ali klasično od čega se rade žičani instrumenti , osnovno je javor. Kad to ne možemo da nabavimo, onda ide orah ili parena bukovina. Ja sam sad u potrazi, iako ga je veoma teško naći u Srbiji, u pitanju je taj ptičji javor, koji se može naći na Jastrebcu i na Kopaoniku", kaže Poznić.
Kada se odabere drvo potrebno je uložiti puno mašinskog i ručnog rada, dok zvuci tamburice samice ne ispune radionicu.
"Ne možete vi nju raditi neprekidno, jer drvo zahteva vremena, nešto mora da odleži kad odradite. Ako bi to sve uzeli u obzir da se svaki dan radi po osam sati treba vam otprilike 20 dana, ako ćete je raditi kao muzički instrument", dodaje Poznić.
Komšija Jovan Ličina četrdeset godina svira ličku samicu i Danetu je najveća podrška u probi tradicionalnog instrumenta.
"Imam jednu tamburu pravio sam '75. godine. Ta je prošla sve festivale, Republika Srpska, Hrvatska, svuda smo bili sa folklorom. Sad ne idem toliko. Ja i Dane i još dvojica idemo tako sastanemo se i kad treba. I on to sad pravi odlično i precizno", priča Ličina.
Zbog te preciznosti tamburicu samicu naručuju Kulturno umetničkia društva, ali ima i onih koji je žele kao suvenir da bi krasila zid neke ličke kuće, pa Dane često ugravira poznate ličnosti iz rodnog kraja. Kaže, važno je da se ne zaboravi ko smo i odakle smo.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...