Izvor: B92, 10.Nov.2012, 13:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Treba još rasteretiti privredu
Beograd -- Država dodatno treba da rastereti privredu administrativnih i finansijskih prepreka kako bi bio poboljšan položaj malih i srednjih preduzeća.
Kako je ocenila dekan Fakulteta za ekonomiju finansije i administraciju (FEFA) Ana Trbović, pored već donetih mera treba dodati nove, posebno u pogledu zapošljavanja, jer firme nemaju podsticaj da primaju nove radnike i rastu pa se mnoge zbog toga i ne osnivaju.
"Mala i srednja preduzeća jesu osnov daljeg rasta u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbiji jer neće biti mnogo velikih investitora, koji će doći ovde i zato moramo da pomažemo malim i srednjim preduzećima", smatra Trbović.
Prema Trbovićevoj, ne zna se kada će biti doneti mere za srednja preduzeća, a dosadašnja rasterećenja su samo za mikro i male kompanije.
Trbović smatra da je trebalo dati više tzv. "pametne politike državne pomoći", da budu pomaganeone firme koje izvoze da im budu ponudjeni pravna podrška i pomoć kako bi došla do novih tržista.
"Ona pomoć koja nije pametna to je većina subvencija, davanje novca gubitašima svaki mesec, a da ljudi ne rade", ukazala je ona.
Trbović je navela da postoji inicijativa za unapredjenje korporativnog upravljanja u porodičnim preduzećima, dodajući da je veoma retko da te kompanije u Srbiji opstaju u trećoj generaciji.
"To je zato što vlasnik ne pravi strukturu i organizaciju firme da ona može da se razvija kao prava kompanija već ostaje preduzetničko malo privatno preduzeće i često nestaje u trećoj generaciji", rekla je Trbović istakavši da je i obrazovanje veoma bitan faktor.
O korporativizaciji se danas priča za javna preduzeća, a isti način upravljanja treba uvesti i za porodična preduzeća, potrebno je doneti moderne prakse menadžmenta i drugi način donošenja odluka.
Osvrnuvši se na reformu javnog sektora, Trbović je ocenila da još nije dovoljno uradjeno i da privreda ne može da nosi ceo teret prevelikog javnog sektora u Srbiji.
Država treba da rastereti privredu
Izvor: Akter, 10.Nov.2012
Država dodatno treba da rastereti privredu administrativnih i finansijskih prepreka kako bi bio poboljšan položaj malih i srednjih preduzeća












