
Izvor: Glas javnosti, 29.Maj.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Torlakove“ vakcine za Karibe
BEOGRAD - Ekonomska saradnja Srbije i Kube poslednjih godina je na gotovo beznačajnom nivou, ali bi to vrlo uskoro moglo da se promeni, budući da su Ministarstvo poljoprivrede i Privredna komora Srbije sa predstavnicima ove karipske države dogovorili godišnji izvoz vredan 50 miliona dolara. Naime, kubanska privredna delegacija, koja je do danas boravila u Srbiji u uzvratnoj poseti, posle novembarskog putovanja ministra poljoprivrede Slobodana Milosavljevića u ovu karipsku zemlju, ugovorila je >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << uvoz brojnih proizvoda mahom prehrambene industrije iz naše zemlje.
Prema rečima Zore Vitorović iz PKS-a, predviđen je izvoz pšenice, semenske robe, konzervi, limenki za pivo, konditorskih proizvoda, mašina za sušenje voća i povrća, poljoprivrednih mašina i „Torlakovih“ vakcina. Istovremeno, dogovoreno je da Srbija sa Kube počne da uvozi biljne pesticide neškodljive za ljude, kao i poseban lek koji sprečava razaranje krvnih sudova kod dijabetičara, čime se sprečava gangrena i potreba za amputacijom organa.
- Takav lek ne postoji kod nas, tako da bi, prema dogovoru, Srbija trebalo da postane punkt za njegovu distribuciju na celom tržištu jugoistočne Evrope. Zbog toga je sa kubanskim privrednicima u Srbiju došao i jedan od njihovih vodećih kardiohirurga, koji je u vezi sa tim planovima imao sastanke na Vojnomedicinskoj akademiji - objašnjava Vitorovićeva.
„JAT“ NEMA AVION
Još prilikom posete ministra Milosavljevića Kubi bilo je dogovoreno otvaranje direktne avio-linije Beograd - Havana, na kojoj bi saobraćali „Jat“ i „Kubana“. Međutim, kako kaže Vitorovićeva, do realizacije tog sporazuma zasada nije došlo pošto „Jat“ nije obezbedio avion, koji je trebalo da iznajmi od „Aeroflota“.
OSIGURANO PLAĆANJE
Kako bi dogovoreni poslovi mogli da se realizuju, bilo je predviđeno potpisivanje međudržavnog ugovora između ministarstava poljoprivrede Srbije i Kube. Međutim, zbog nestabilne političke situacije u Srbiji, odlučeno je da se, umesto na državnom nivou, ugovor potpiše na bankarskom. Naime, dogovoreno je da se uvozno-izvozni aranžman osigura tako što će Agrobanka i Nacionalna banka Kube kreditirati preduzeća koja će učestvovati u izvozu, o čemu je tokom posete kubanske delegacije potpisan ugovor.
Pošto su u prošlosti kubanska preduzeća dugo ostajala dužnici domaćim izvoznicima, novim dogovorom je predviđeno da Kubanci 30 procenata cene uvezene robe moraju da plate odmah, dok će ostatak dugovanja izmirivati u roku od najduže godinu dana.
Ona dodaje da su Kubanci naročito zainteresovani za začine iz Srbije i to za mlevenu papriku iz „Aleve“ i „Jupika“, kao i za supe iz kesice i dečju kozmetiku. Potrebno im je i mleko u prahu, ali pošto domaće mlekare imaju problema sa snabdevanjem sopstvenog tržišta ovim proizvodom, zbog čega je nedavno bio odobren i uvoz, nema mnogo izgleda da će Srbija moći da izvozi mleko u prahu.
- Postoji inicijativa da „Aleva“ uspostavi distributivni centar na Kubi za celu Latinsku Ameriku. Kubanci su potpisali i pismo o namerama sa Institutom za kukuruz, jer su na svojim eksperimentalnim dobrima već testirali naša semena, koja su dobro nikla tako da ćemo izvoziti seme povrća, voća i cveća - kaže Vitorovićeva.
Kubanska delegacija je izrazila i načelnu zainteresovanost za našu industriju šećera, ali kako ističe Vitorovićeva, nije previše izgledno da će se to i realizovati. Ova zemlja je kao trusno područje veoma zainteresovana za antitrusne sisteme našeg instituta za ispitivanje materijala. Iako do sada srpski neimari nisu gradili na Kubi, postoji mogućnost njihovog angažovanja na poslovima za koje bi projekte radio institut.