Telekom i dalje drži monopol

Izvor: B92, 26.Jul.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Telekom i dalje drži monopol

Beograd -- Iako je prošlo dve godine kako je monopol Telekoma istekao, ta firma još uvek jedina pruža usluge fiksne telefonije.

Deregulacija, odnosno smanjenje propisa, na tržištu mobilne telefonije i bankarskog sistema građanima Srbije je pružila mogućnost da od mnogobrojnih usluga tri mobilna operatora i velikog broja banaka izaberu usluge za koje smatraju da su po njih najpovoljnjije. Međutim, to nije slučaj i sa fiksnom telefonijom.

Telekom Srbije ima 2,7 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << miliona korisnika fiksne telefonije, od kojih su 290.000 dvojnici, a 350.000 korisnika priključeno je na analogne telefonske centrale.

U Ministarstvu telekomunikacija Srbije kažu da za sada očekuju da će do kraja godine biti održano javno nadmetanje za dobijanje dozvole za ulazak u ovaj posao, dok u susednoj Hrvatskoj već dve godine uspešno posluje nekoliko privatnih operatora fiksne telefonije.

U Srbiji je deregulacija tržišta fiksne telefonije još u domenu usvajanja pravilnika o izdavanju odobrenja za izgradnju i iznajmljivanje resursa telekomunikacionih mreža.

Tek kada Agencija za telekomunikacije RATEL usvoji ovaj pravilnik, potencijalnim operatorima je moguće dozvoliti bavljenje tom delatnošću, kaže državni sekretar u Ministarstvu za telekomunikacije i informatičko društvo Milenko Cvetinović.

Na tržištu Srbije od 17. jula počela je sa radom telekomunikaciona kompanija SkajTel Srbija, koja bi putem internet konekcije, tzv. voip-a, trebalo da obezbedi jeftinije telefoniranje.

Međutim, u Ministarstvu za telekomunikacije i informatičko društvo kažu da ta firma nema licencu za poslovanje.

Problem napretka tehnologije i kaskanje srpskih javnih preduzeća i njihovog monopola i ranije je bio predmet spora između tih preduzeća i privatnih firmi. Tako su se nekoliko godina unazad oko voipa sa Telekomom sukobili privatni provajderi.

Stradali su građani koji nisu mogli da koriste Internet za telefoniranje u inostranstvo po cenama lokalnog poziva.

Korišćenje te tehnologije na kompjuteru je svakodnevno, a postoje i posebni telefonski uređaji koji se priključuju na kompjuter. Dokle je otišla ta tehnologija govori i činjenica da sada u svetu već postoje mobilni telefoni koji omogućavaju korišćenje poziva putem interneta.

Detaljnije u analizi na B92.biz, a o problemima i aktuelnostima u svetu telekomunikacija i Interneta čitajte i na stranicama Tehnopolisa.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.