Tabaković: NBS i Vlada se neće takmičiti

Izvor: Mondo, 14.Mar.2013, 12:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tabaković: NBS i Vlada se neće takmičiti

Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da "dok je ona na čelu centralne banke" neće biti takmičenja između monetarne i izvršne vlasti, već će one raditi koordinisano uz jasno razgraničene nadležnosti.

"Takav odnos između vlade i NBS je istorija dok sam ja guverner", naglasila je Tabaković na Kopaonik biznis forumu.

Ona je kao pozitivne efekte mera monetarne i fiskalne politike u proteklom periodu izdvojila pad inflatornih pritisaka >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << u protekla četiri meseca, pad inflacionih očekivanja finansijskog sektora i privrede, stabilizaciju kursa dinara od septembra 2012. godine, kao i pad premije rizika zemlje.

Takođe, pozitivni efekti su pad kamata na trezorske zapise, kako kratkoročne tako i dugoročne, pad kamata na domaćem novčanom tržištu, kao i pad kamata na dinarske kredite privredi sa 17,6 odsto u avgustu lane, na 14,5 odsto u januaru ove godine, rekla je Tabaković.

Prema njenim rečima, kako će banka proceniti određenog klijenta i koliku će kamatu na kredit on imati, neće određivati NBS, jer je i zakon i teorija i praksa obavezuju da se centralna banka drži instrumenata monetarne politike, među kojima je i referentna kamatna stopa.

Tabaković je napomenula i da se model ekonomskog rasta od pre krize, odnosno 2008. godine, pokazao kao izvor slabosti u periodu posle krize i doveo je do visokog učešća problematičnih kredita u pojedinim privrednim granama.

Narodnu banku Srbije pojeidni ekonomski stručnjaci su u poslednje vreme počeli da prozivaju kao "suviše uslužnu vladi" zbog povećanja referentne kamatne stope u uslovima recesije ekonomije.

Prema ekonomskoj praksi u svetu u uslovima kada ekonomija slabi i privredna aktivnost opada centralna banka pokušava da jeftinijim novcem (tj, manjim referentnim kamatama) pokrene ekonomiju.

"Trik" je u tome da u svetu kada ekonomija padne u recesiju i pada i inflacija. a u Srbiji je situacija obrnuta, inflacija je i dalje najveća u Evropi.

Zbog toga i srpska centralna banka mora da radi "suprotno svetu", jer nema izbora u borbi sa velikom inflacijom koju generiše privredna struktura za koju je "zaslužna" pre svega vlada.

(Tanjug, foto: Tanjug/Filip Krainčanić)

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.