TENT je dokaz da domaće firme mogu

Izvor: B92, 22.Apr.2015, 08:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TENT je dokaz da domaće firme mogu

Domaće firme sposobne su da realizuju obimne i složene poslove u oblasti energetike i cilj Privredne komore Beograda je da tu domaću industriju zaposli.

Jedan od takvih projekata, koji su u najvećoj meri radile domaće firme, je i revitalizacija Bloka A3 Termoelektrane "Nikola Tesla", rekao je zamenik direktor TENT-a Milan Petković na sastanku Grupacija za energetiku i energetsko rudarstvo, toplifikaciju i gasifikaciju PKS.

On je naglasio da je revitalizacija tog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bloka rađena prošle godine, posle majskih poplava, pa je zbog problema uzrokovanih poplavama, umesto predviđenih šest trajala sedam meseci.

Na tom složenom i obimnom poslu, bilo je angažovano 99 odsto domaćih izvođača radova, što govori o kapacitetu domaće industrije i privrede, rekao je Petković.

"Siguran sam, posle ovakvih iskustava, da smo kadri da samostalno i svojim snagama realizujemo i izgradnju novog bloka. Samo nam treba dati mogućnost i mislim da bi zajedno sa našom privredom bili u stanju da obavimo taj posao, uspešno i u rokovima koji su primereni takvom obimu posla", rekao je Petković.

Prema njegovim rečima, revitalizacija Bloka A3 obuhvatila je sve delove postrojenja sa ciljem da se dovede u zavidan nivo raspoloživosti, povećane efikasnosti i snage.

On je podsetio da je poplavni talas bio u maju a da se u remont tog bloka krenulo 1. juna prošle godine i dodao da su u toku garantna ispitivanja a ono što je za sada vidljivo je da su ciljevi u potpunosti ispunjeni.

"Krajnju potvrdu ćemo dobiti kada se ispitivanja završe, kada se naprave analize i kada se dobije potvrda o tome", rekao je on.

Namera ove grupacije je da se sektorski organizujemo, da ljudi koji se bave strukom ukažu na probleme koji postoje, a cilj je da se domaća industrija što više uposli, ocenio je savetnik predsednika Privredne komore Beograda Vekoslav Šošević.

"Ako se država zadužuje za toplifikaciju ili izgradnju nekih infrastrukturnih objekata, bilo bi logično da se deo sredstava upotrebi za osposobljavanje naših domaćih preduzeća", ocenio je on.

Prema njegovim rečima kod nas se često dešava da se tenderi objavljuju samo na enegleskom jeziku, da su uslovi takvi da naše firme, zbog formalnih pretpostavki, ne mogu da konkurišu na tendere a ne retko se propisuju i zahtevi koji su iznad standarda u EU.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.