Švedski tužitelj traži Assangeovo uhićenje

Izvor: SEEbiz.eu, 20.Maj.2019, 10:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Švedski tužitelj traži Assangeovo uhićenje

STOCKHOLM - Švedski tužitelj koji vodi istragu o navodnom silovanju protiv utemeljitelja WikiLeaksa Juliana Assangea u ponedjeljak je zatražio njegovo uhićenje, objavilo je tužiteljstvo.

Nalog za uhićenje, ukoliko bude izdan, bit će prvi korak u procesu koji bi mogao rezultirati izručenjem Juliana Assangea Švedskoj iz Britanije gdje služi kaznu od 50 tjedana zatvora zbog kršenja uvjetnog puštanja na slobodu.

Švedska je prošli tjedan ponovno otvorila istragu >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << o optužbama za silovanje koja je inicijalno bila pokrenuta 2010., ali odbačena 2017.

Assange, koji niječe optužbe, uhićen je u Londonu prošli mjesec nakon što je proveo sedam godina unutar ekvadorske ambasade u tom gradu.

Zamjenica švedskog državnog tužitelja Eva-Marie Persson rekla je u ponedjeljak u priopćenju da će izdati europski uhidbeni nalog za Assangeovo izručenje Švedskoj ako sud odluči uhititi ga.

Zbog ponovnog otvaranja istrage za navodno silovanje u Švedskoj postavlja se pitanje gdje će Assange u konačnici završiti budući da američke vlast već traže njegovo izručenje pod optužbom za urotu u vezi s curenjem tajnih dokumenata.

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.