Izvor: B92, 11.Jun.2019, 09:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sve zaduženiji: Svaki građanin Srbije duguje banci 1.163 evra
Beograd -- Građani i privreda se sve više zadužuju, a anketa Narodne banke Srbije pokazuje da je u prvom kvartalu bila povećana tražnja za kreditima, piše "Politika".
Privreda, građani i preduzetnici duguju 2,327 biliona dinara. Najzaduženija je privreda sa 1,332 biliona dinara, građani duguju 989 milijardi dinara, a preduzetnici najmanje – 50 milijardi, pokazuju podaci Udruženja banaka.
Podaci Udruženja pokazuju da je dug građana za gotovinske zajmove premašio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << onaj za stambene, jer se za keš kredite trenutno duguje 425 milijardi dinara, a za stambene 411 milijardi.
Ipak, piše list, sa dugom od 1.163 evra po stanovniku građani Srbije najmanje su zaduženi u poređenju sa susednim zemljama i zemljama regiona.
Rezultati ankete pokazuju da su kamate za kredite građanima, kao i prateći troškovi smanjeni.
Banke su smanjile maksimalnu ročnost kredita stanovništvu. Očekuju da će se uslovi kredita dodatno ublažiti zbog jake konkurencije u bankarskom sektoru.
U tome što se građani više zadužuju nema ništa čudno, piše "Politika", jer plate rastu, od početka godine povećane su plate u javnom sektoru, što je dalo vetar u leđa novom zaduživanju.
SVAKI GRAĐANIN Srbije DUGUJE BANCI 1.163 evra
Izvor: Blic, 11.Jun.2019
Građani i privreda se sve više zadužuju, a anketa Narodne banke Srbije pokazuje da je u prvom kvartalu bila povećana tražnja za kreditima, piše "Politika".
Svaki građanin Srbije duguje banci 1.163 evra
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Jun.2019
Iako kreditna zaduženost građana Srbije raste, pri čemu gotovinski krediti premašuju one stambene, naši građani su sa prosečnim dugom od 1.163 evra po stanovniku najmanje zaduženi u poređenju sa susednim zemljama i zemljama bivše Jugoslavije...To su rezultati ankete koju je po bankama tradicionalno...




