Sve za Koridor 10

Izvor: S media, 24.Okt.2009, 01:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sve za Koridor 10

Ministar Milutin Mrkonjić kaže da će svih 800 miliona dolara od ruskog kredita biti iskorišćeno za putnu i železničku infrastrukturu na Koridoru 10.

Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić kaže za Pres da je utvrđena lista od šest infrastrukturnih projekata, koji će biti rađeni od 800 miliona dolara ruskog kredita. Na listi su deonice putne i železničke infrastrukture na Koridoru 10, a Mrkonjić naglašava da Rusi nisu uslovili davanje kredita obavezom da na >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << ovim projektima rade njihove firme.

Mrkonjić kaže da preostaje da se sa spiskom projekata slože i Rusi, a u to će pokušati da ih ubedi Vladina radna grupa, koja bi u narednih 10-15 dana trebalo da otputuje u Moskvu. Naši pregovarači imaju zadatak i da izdejstvuju najbolje uslove kreditiranja, kako za infrastrukturu, tako i za drugi deo pozajmice od 200 miliona dolara koji je predviđen za budžet.



Grade srpske firme


- Od tih 800 miliona, 350 će otići na puteve, a 450 na železnicu. Gradiće se deonica autoputa Horgoš - Novi Sad od 80 kilometara vredna 80 miliona dolara, deo obilaznice oko Beograda, od Orlovače do Bubanj potoka od 170 miliona i autoput Beograd - Čačak, koji će koštati 100 miliona. Što se tiče železnice, prioritet je beogradski Prokop sa četiri manje stanice, na koji će otići 200 miliona, a tu su i elektrifikacija i remont pruge Niš - Dimitrovgrad od 100 miliona i pruga Valjevo - Loznica, za koju nam fali 150 miliona - objašnjava Mrkonjić.

On kaže da su Rusi zainteresovani i za kupovinu „Jat tehnike", kao i da su našim firmama ponudili da učestvuju u gradnji objekta u Sočiju, gde će 2014. biti održane Olimpijske igre.

- Oko „Jat tehnike" još ništa nije konkretizovano. Što se tiče ponude predsednika Medvedeva našim građevinarima za Soči, ostaje da vidimo da li uopšte imamo snage da odemo tamo. Ali, skeptik sam, mislim da ne možemo da se organizujemo tako brzo - rekao je Mrkonjić.



Dinkić: Radim EU, Kinu i SAD


S druge strane, ministar ekonomije Mlađan Dinkić dao je zanimljivo objašnjenje zašto ne učestvuje u pregovorima oko ruskog kredita.

- Srbija ima četiri stuba spoljne politike, EU je najvažniji, zatim Rusiju, SAD i Kinu. Ja sam kao član Vlade zadužen za tri četvrtine naših stubova spoljne politike, a odnose s Rusijom vode moje kolege - kazao nam je Dinkić.

Na primedbu Preša da je on jedini ministar koji je na potpisivanje sporazuma sa Rusima, tokom posete predsednika Medvedeva, poslao državnog sekretara, Dinkić je odgovorio:

- Bio sam na konferenciji u Dubrovniku na koju idem godinama, a poziv sam dobio pre tri meseca. A i nije primereno u diplomatskim odnosima da sporazum sa nekom oblašću (Kurska), da li u Americi, Rusiji ili Kini, potpisuje jedan ministar.

Šta opozicija zamera vlasti u vezi sa posetom Dmitrija Medvedeva?



Aleksandar Vučić (SNS)


- Mi bismo dolazak Medvedeva iskoristili u državne svrhe, a ne za sopstvene marketinško-političke, kao što je to uradio DS. Naši članovi u Sava centru ne bi sedeli u prvim redovima, već bi tu bio narod. Ljudi su hteli hteli da vide i pozdrave Medvedeva, a oni to nisu dozvolili. Sramota! Naprednjaci bi susret sa ruskim predsednikom iskoristili za još intenzivniju ekonomsku saradnju, za razliku od onoga što je dogovorila vlast.



Dragan Todorović (SRS)


- Vlast je dolazak Medvedeva izjednačila po značaju sa posetom američkog potpredsednika Džozefa Bajdena. Ajde, razumem da nisu dozvolili ljudima da izađu na ulicu kada je ovde boravio Bajden. Njega ne bi izašli da pozdrave ni najokoreliji „žutaći". Ali zabraniti narodu da pozdravi ruskog predsednika?! To je van svake pameti. Mi radikali bismo insistirali na još žešćoj odbrani Kosova, jer Rusija kao stalni član SB ima sve veći uticaj.



Dragan Šormaz (DŠ)


- Sigurno je postojao bezbednosni rizik da pola miliona ljudi izađe na ulice i pozdravi ruskog predsednika, ali je to moglo da se realizuje. I to zajedno sa Rusima. Koliko je vlast svojatala Medvedeva, dovoljno je reći da su ga odmah iz skupštinske sale odveli u prostorije DS-a i tu ga zadržali 15 minuta. Bilo je svega, prosto su se utrkivali da ga pozdrave. Đuro Perić iz PUPS-a je trčao za njim da mu kaže kako je on najstariji poslanik.

Beogradski metro ispao sa spiska

Kako saznajemo u Vladi, beogradski metro je ispao iz konkurencije za ruske pare, pošto za njega nisu urađeni projekti.

- Prva ideja je bila da se radi metro, za šta je potrebno oko 530 miliona dolara. I Rusi su na tome insistirali. Mi, međutim, nismo spremni za to jer nemamo urađene projekte. Postoje ideje za teški i laki šinski sistem, ali da se te dve koncepcije usaglase, izrade projekti, pa da gradski organi to podrže, potrebno je oko 18 meseci. Bilo bi neozbiljno da tražimo kredit, a da onda polovinu tih para ne koristimo dve godine - kaže sagovornik Presa.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.