Izvor: B92, 30.Jan.2023, 21:27

Sve više lažnih bolovanja: Kako se to proverava i kolike su kazne? VIDEO

Nažalost, sve je više onih koji otvaraju lažna bolovanja koja predstavljaju sve veći problem poslodavaca.

Najčešći razlozi zloupotrebe ovog prava su putovanja, dodatni rad, a često I nezadovoljstvo na poslu.

Kazna, osim novčane, može biti i otkaz.

Navike iz školskih klupa da, kada nam nije do učenja, kažemo da smo bolesni, mnogi su preneli I u zrelo doba. Dovoljno je poznavati lekara da bolovanje iskoristimo van kreveta.

Tokom 2022. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << godine oko 40 hiljada zaposlenih koristilo je pravo na bolovanje, iako nisu imali zdravstvene tegobe, tvde u Uniji poslodavaca

"Ono što mi savetujemo našim poslodavcima je da svojim opštim aktima preciziraju način kontrole korišćenja ovog prava. U smislu da u svojim pravilnicima o radu jasne procedure navedu ako posumnjaju da neki zaposleni zloupotrebljava to svoje pravo. Mogu da sklope ugovore sa nekim zdravstvenim ustanovama i da pošalju zaposlenog na kontrolni pregled, ako posumnjaju da on bez razloga koristi to pravo", kaže Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca.

U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje kažu da je u 2022. godini izvršeno oko 2.500 provera bolovanja i da su u 12 odsto slučajeva utvrđene određene nepravilnosti.

Najčešća kazna je ukidanje plate i doprinosa za period koji se utvrdi da je sporan. Osim toga, poslodavac ima pravo da zaposlenom uruči otkaz. Bolovanje do 60 dana određuje izabrani lekar, a od 61. dana lekarska komisija.

"Bolovanje koje je cenio lekar, kontroliše prvostepena lekarska komisija, a bolovanje koje je cenila prvostepena komisija, kontroliše drugostepena komisija. Ocena drugostepene komisije je konačna. Ako imamo zahtev poslodavca ili Republičkog fonda za kontrolu bolovanja koje je cenila drugostepena komisija, veštačenje rade tri lekara specijalista odgovarajuće specijalnosti u zdravstvenoj ustanovi tercijarnog nivoa", kaže Vesna Latinović iz RFZO.

Bolovanja se proveravaju na zahtev poslodavca ili RFZO.

Šta o tome kažu građani pogledajte u video-prilogu Prve TV:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Na lažna bolovanja svake godine ode 40.000 radnika: Kako se to proverava i koje su kazne

Izvor: Radio 021, 31.Jan.2023, 08:38

O lažnim bolovanjima sve češće se priča u Srbiji, što u situaciji kada se poslodavci, kako kažu u Uniji poslodavaca, suočavaju sa nedostatkom radne snage, utiče na efikasnost poslovanja.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.