Švajcarska Srbiji poklanja 150.000 franaka, a samo 21 opština se javila da uzme pare!

Izvor: SrbijaDanas.com, 18.Okt.2019, 19:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Švajcarska Srbiji poklanja 150.000 franaka, a samo 21 opština se javila da uzme pare!

Od juna prošle godine svi gradovi i opštine u Srbiji imaju i zakonsku obavezu da uključe građane u proces donošenja odluka kako će se trošiti novac iz investicionog dela budžeta. Za švajcarski program sufinansiranja javila se samo 21 opština

Već godinu i četiri meseca opštine u Srbiji imaju zakonsku obavezu da uključe građane u odluke kako će se trošiti sredstva iz investicionog dela budžeta koji uglavnom dolazi od poreza na imovinu.

Sada će program >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << švajcarske vlade "Reforma poreza na imovinu" da sufinansira 21 lokalnu samoupravu u Srbiji, iznosom od 150.000 franaka, za projekte koji se tiču uključivanja građana u odlučivanje o trošenju sredstava koje smo pomenuli.

- Pozvali smo 41 lokalnu samoupravu, a javilo se njih 21, sa planom kako će zajedno sa građanima uraditi nešto za unapređenje opština i gradova u kojima žive. I do sada je bilo primera da se finansiraju projekti koje građani izglasaju, ali nije bilo formalno usvojenih programa koji podrazumevaju zajednički rad lokalne samouprave i građana za neko javno dobro - rekao je dr. Branislav Milić, stručnjak na švajcarskom programu "Reforma poreza na imovinu“.

Neke od prijavljenih opština žele da sprovede model direktnog učešća građana, u kome bi neformalne grupe građana predlagale projekte, ali i učestvovale u finansiranju kroz volonterskirad, dok će druge raditi na rodno i manjinski odgovornim projektima.

Praksa je pokazala međutim, da su opštine spremne da sprovedu tu zakonsku obavezu ali da nisu sigurne na koji način. S druge strane, istraživanja koja je uradio tim za švajcarski program, pokazala su građani nisu zainteresovani da se uključivanje u odlučivanje. Dodatno, oni koji bi i hteli, nemaju poverenja da će optšine zaista dogovoreno da sprovedu i ispune.

Poređenja radi, u Švajcarskoj je to regulisano ustavom već 100 godina.

- Treba vremena da se ljudi naviknu da mogu da učestvuju u tako važnim odlukama i da ono šta su izglasali opština i uradi. Cilj programa i jeste da opštine ohrabrimo da se prijave - kaže Milić.

On je kao dobar primer naveo Grad Užice koji je izašao u susret zahtevima udruženja građana i tamo gde nisu imali dovoljno novca, volonterski rad građana su računali kao novac. Uspeli su tako i da obezbede sredtva i budu sufinansijeri, a i da građani dobiju ono što zapravo žele i što smatraju da im je neophodno u njihovom naselju.

Opštine koje su se javile za švajcarski program:

Trstenik, Svilajnac, Bor, Batočina, Rača, Užice, Mali Zvornik, Sombor, Topola, Ljubovija, Apatin, Rekovac, Kula, Nova Varoš, Ćuprija, Bač, Vrnjačka Banja, Vlasotince, Pirot, Vranje i Bojnik.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.