Izvor: B92, 17.Jun.2011, 18:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šutanovac: Odbrambena je broj jedan
Beograd -- Odbrambena industrija Srbije najvitalniji je deo domaće industrije, kaže ministar odbrane Dragan Šutanovac.
On je najavio da će država nastojati da ulaže u njen razvoj, opremanje i školovanje novih kadrova.
Nakon posete Vojno-tehničkom institutu (VTI) u Žarkovu, Šutanovac je rekao da je prošle godine odbrambena industrija Srbije izvezla deset puta više naoružanja i vojne opreme nego 2007. godine i da je to rezultat značajnih ulaganja koja su obezbeđena >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u tom periodu.
On je ocenio da je srpski izvoz naoružanja veoma značajan ne samo u domaćim razmerama već i na svetskom nivou, naročito ako se uzme u obzir početna pozicija i činjenica da od kraja 80-ih godina pa do skoro nije bilo značajnijih ulaganja u opremanje, projekte i dovođenje mlađih stručnjaka.
Predstavnik VTI-a pukovnik Zoran Rajić rekao je prisutnima da su planovi Instituta za naredni period razvoj raketnog sistema dometa većeg od pet kilometara, takozvane pametne municije i dalji rad na borbenim platformama bez posade. Rajić je rekao da je u opremanje i projekte instituta u poslednje dve godine uloženo više novca nego u protekle dve decenije zajedno, a posebno zadovoljstvo izrazio je zbog prijema novih kadrova i stručnjaka iz civilstva.
Govoreći o situaciji u VTI, ministar je rekao da je nedavno na posao u toj ustanovi primljeno 39 mlađih inženjera a da se planira raspisivanje konkursa za još oko 40.
Šutanovac je obišao i taktičko-tehnički zbor naoružanja i vojne opreme, gde se upoznao sa sredstvima borbene tehnike domaće proizvodnje koja će biti izložena na predstojećem Sajmu naoružanja "Partner 2011" , sledećeg meseca u Beogradu.
Najviše pažnje privukla je prezentacija mogućnosti prve domaće Izviđačke bespilotne letelice (IBL) Vrabac, koje su premijerno prikazane predstavnicima medija. Za vreme obilaska taktičko-tehničkog zbora naoružanja, iznad prisutnih je kružila izviđačka bespilotna letelica a signal iz njene kamere prenošen je u realnom vremenu na zemaljskoj stanici.
Vojska Srbije do sada je koristila IBL izraelske proizvodnje tipa Orbiter, a očekuje se da će u naoružanje uskoro ući i domaći Vrabac.











