Izvor: B92, 06.Feb.2009, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Subvencije samo do 50 kvadrata
Beograd -- Građani Srbije moćiće ubuduće da dobiju subvenciju države za kupovinu stana na kredit od najviše 40.000 evra i veličine do 50 kvadrata, uz veću kamatu .
Za subvencionisanje stambenih kredita država je za 2009. odvojila 500 miliona dinara
Država će do sredine februara uplatiti novac za subvencionisane kredite građanima koji su ugovor potpisali do kraja prošle godine, a potom će usvojiti redovni program za 2009. godinu.
Državni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sekretar ministarstva finansija Slobodan Ilić potvrdio je da država planira da uplati 180 miliona dinara za prošlogodišnje subvencionisane stambene kredite do sredine februara, kao i to će Vlada usvojiti program za 2009, ali i dodao da je zbog krize određeno mnogo manje para nego prošle godine.
„Definisano je da se krediti koje subvencioniše država mogu odobriti samo onima koji nemaju stambenu jedinicu i to na maksimalni iznos do 40.000 evra. Limitirane su stambene površine, pa se može kupiti stan do 50 kvadrata. I treća stvar je kamatna stopa koja se zaračunava kod dugoročnih stambenih kredita i koja je prošle godine iznosila maksimalni šestomesečni euribor plus 3,6 odsto godišnje, a sada je euribor plus 3,9 odsto”, objašnjava Ilić.
On napominje da će se za neisplaćene kredite iz prošle godine zaračunavati stari uslovi, a da najave subvenciranja za kupovinu manjih stanova koje vlada predlaže radi prevazilaženja krize, treba tek razmatrati. Zapravo, predlog premijera Mirka Cvetkovića za nove mere dotiranja kredita za kupovinu stanova upućene su prevashodno radi zaštite građevinaca.
Ali mišljenja stručnjaka o tome hoće li vlada uspeti da spasi tržište nekretnina su podeljena.
Poznavaoci prilika ne kriju da su nove mere za dotaciju kredita za kupovinu manjih stanova u novogradnji početni korak u očuvanju razvoja izgradnje. Ipak, oni ističu da je za bilo kakvu pozajmicu, a kamoli tako veliku, potrebno ono što je danas najnesigurnije u Srbiji - posao i plata.
Vlada najavljuje da će do 15. februara najverovatnije usvojiti posebne olakšice za subvencionisane kredite građanima koji žele da kupe manji stan u novogradnji. Iako niko od nadležnih ne saopštava kakve su konkretne mere tog programa, ministarka finansija Diana Dragutinović je kratko kazala da će one biti pooštrene. S obzirom na to da je reč o kupovini manjih stanova, pretpostavka je da se pooštravanje upravo i odnosi na broj kvadrata koji se kupuju.
Profesor Arhitektonskog fakulteta i doskorašnji predsednik Udruženja urbanista Srbije Miodrag Ralević priznaje da nije upoznat sa konkretnim predlozima programa, ali kaže da država mora da stvori uslove da građevinarstvo ne zastane nijednog trenutka jer je to oblast koja u narednih 10 godina može da donese najviše para.
„Ministar Dulić ima dobar program za izgradnju opštinsko-socijalnih stanova i to će biti dobro da se tržište izbalansira. Kada država pomaže dotiranom rentom, uloženi novac se stalno vrti i omogućava dalju gradnju. Država treba da podrži privatne investitore, ali i da uvede kontrolu novca koji se vrti u svim fazama izgradnje jer tu dolazi do anomalija, pa onda neko zaradi 200 odsto od uloženog”, kaže on.
Ralević posebno napominje da je osnovna mera uređenja ove oblasti izrada urbanističkih, prostornih i regulacionih planova.
„Kada bi država uložila u izradu tih planova pet do osam miliona evra, vratile bi joj se milijarde evra! Jer to ne samo da bi privuklo investitore, već i zaposlilo više stotina hiljada ljudi koji bi imali stalan posao i zaradu. Povećao bi se standard građana, ali i stepen bezbednosti onih koji kupuju stanove”, ističe Ralević.












