Struja skuplja za 12 odsto

Izvor: RTS, 01.Avg.2015, 07:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Struja skuplja za 12 odsto

U Srbiji od danas struja skuplja za 12 odsto. Prosečan mesečni rač za struju od oko 2.500 dinara, nakon ovog poskupljenja, građani će plaćati za oko 300 dinara više.
Od 12 procenta povrećanja cene struje, 4,5 odsto ide EPS-u dok 7,5 odsto ide u državnu kasu na osnovu akcize na struju koja važi takođe od danas.

Prosečna cena - kilovat sata struje sa dažbinama pre poskupljenja bila >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je 6,5 dinara, a sada će u proseku koštati oko 7,28 dinara.
Analize pokazuju da će dosadašnja prosečni mesečni račun od 2.500 biti uvećan za oko 300 dinara.
Ljubinko Savić iz Odbora za energetiku PKS kaže da će, što se tiče građana, samo povećanje električne energije dovesti do većeg broja onih koji će razmišljati kako će svoje aparate koje imaju u domaćinstvu koristiti i u kojoj dinamici.
"Svake uštede koje se postignu pa makar i male u jednom domaćinstvu u masi će se pokazati kao pozitivne", rekao je Savić.
Visinu računa diktira potrošnja, odnosno koliko struje trošimo u zelenoj jeftinoj tarifi, plavoj ili crvenoj zoni koja je najskuplja.
Do poskupljenja struje je došlo posle dogovora Vlade Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda, kojim je predviđeno da je to neophodno da bi cena tog energenta u narednom periodu dostigla tržišni nivo.
EPS je ranije saopštio da će i pored najnovijeg poskupljenja, cena električne energije za domaćinstva u Srbiji i dalje biti najniža u regionu i Evropi.
Naplata je povećna, kažu u "EPS Snabdevanju", jer ne dozvoljanaju gomilanje dugova. Radovan Stanić iz "EPS Snabdevanja" kaže za RTS da je ukupan procenat naplate oko 95 odsto. Svim kupcima koje svoje obaveze ne izmire na vreme, ako je njihov dug veći od 5.000 dinara, šalju se upozorenja pred obustavu električne energije.
Stanić kaže da za kupce iz kategorije domaćinstva rok za izmirenje obaveza je 30 dana, a za male preduzetnike i privredu 15 dana od dobijanja upozorenja.
"EPS Snabdevanje se u tom delu ponaša u skladu sa zakonskim normanma, Zakonom o zaštiti potrošača i zakonom o energetici", rekao je Stanić.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Struja od danas skuplja za 12 odsto

Izvor: Prva.rs, 01.Avg.2015

U okviru poskupljenja od 12 odsto, povećanje regulisane cene struje iznosiće u proseku 4,5 odsto, a ostatak se odnosi na akcizu na električnu energiju, koja se uvodi, i koja će iznositi 7,5 odsto.. Do poskupljenja struje je došlo posle dogovora između Vlade Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda,...

Nastavak na Prva.rs...

PAZITE KAKO TROŠITE: Struja od danas skuplja za 12 odsto!

Izvor: Kurir, 01.Avg.2015

Povećanje regulisane cene struje iznosiće u proseku 4,5 odsto, a ostatak se odnosi na akcizu na električnu energiju, koja se uvodi, i koja će iznositi 7,5 odsto..BEOGRAD - Struja u Srbiji od danas je skuplja za 12 odsto. Prosečan mesečni račun za struju od oko 2.500 dinara nakon ovog poskupljenja...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.