Izvor: Politika, 26.Feb.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Struja po novoj tarifi

Novi tarifni sistem za obračun električne energije u Srbiji stupiće na snagu 1. aprila ove godine, kada se očekuje i poskupljenje struje, najavili su predstavnici Agencije za energetiku.

Predsednik saveta Agencije Ljubo Maćić nije na konferenciji za novinare mogao da kaže za koliko će biti povećana cena struje i objasnio da to zavisi od toga koliko će poskupljenje tražiti Elektroprivreda Srbije (EPS), a koliko će Vlada Srbije odobriti.

EPS će, prema nezvaničnim >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << informacijama, zatražiti poskupljenje od 20 odsto.

Kilovat-sat struje košta oko 4,2 evrocenta, a poslednja promena cene bila je 1. aprila prošle godine, kada je električna energije u proseku poskupela oko 12 odsto za građane i oko 20 odsto za privredu.

Maćić je kazao da Zakon o energetici predviđa da EPS na osnovu metodologije i tarifnih sistema Agencije za energetiku izračuna troškove u proizvodnji struje i predlog cena uputi Agenciji, koja daje svoje mišljenje i upućuje vladi na saglasnost.

Kako je istakao, vlada će doneti konačnu odluku o tome koliko će struja poskupeti.

Maćić je kazao da EPS priprema predlog troškova za pristup i korišćenje sistema za pristup i distribuciju, kao i za obračun struje i izrazio očekivanje da će sve biti spremno za primenu novog tarifnog sistema od 1. aprila.

On je rekao da tarifni sistem za građane neće doneti mnogo novina, osim što će na računu biti posebno navedena cena za svaku pojedinačnu usluga proizvodnje, prenosa i distribucije, a biće uvedene i dve nove stavke – snaga i naknada za merno mesto.

Novi tarifni sistem zadržava tri zone potrošnje – zelenu do 350 kilovat-časova, plavu od 350 do 1.600 kilovat-sati i crvenu za potrošnju veću od 1.600 kilovat-časova, kazao je Maćić i dodao da će odnos između niže i više tarife u okviru zona ostati isti.

Tarifni sistem za prenos struje omogućava prvi put kvalifikovanim kupcima da nabavljaju električnu energiju od različitih snabdevača i posebno plaćaju prenos i transport po regulisanim, javnim cenama, što će omogućiti otvaranje tržišta i unapređenje konkurentnosti.

Prema ugovoru o osnivanju Energetske zajednice, od 1. januara 2008. godine svi potrošači izuzev domaćinstava moraju dobiti mogućnost da budu kvalifikovani, a domaćinstva će to pravo steći najkasnije od 1. januara 2015. godine.

Limit potrošnje za sticanje statusa kvalifikovanog kupca iznosi tri gigavat-sati godišnje. (Beta)

[objavljeno: 26.02.2007.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.