Šta se krije iza poslednjeg poteza Zapada protiv Huaveja?

Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Maj.2019, 09:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta se krije iza poslednjeg poteza Zapada protiv Huaveja?

Ovo nije prvi, ni jedini "napad" na Huavej.

Tema koja zaokuplja ceo svet poslednjih dana je svakako odluka američkog giganta Gugl da uskrati kineskoj kompaniji Huavej licencu za korišćenje "android" operativnog sistema. Ta odluka dolazi u svetlu eskalacije trgovinskog rata između Kine i Amerike, a sigurno veliku ulogu u donošenju te odluke ima i sve veći američki osećaj ugroženosti od strane moćne sile koja probija sve granice ekonomskog rasta i ne pokazuje naznake >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << da se zaustavlja.

Šta tačno znači ovaj potez Gugla. To pre svega znači da svi Huavej telefoni proizvedeni posle datuma koji odredi američka kompanija neće imati licencu za korišćenje "android" operativnog sistema. Svi oni koji su kupili telefon pre tog datuma moći će da koriste android, ali se javlja problem zbog činjenice da će izgubiti pristup esencijalnim komponentama svakog pametnog telefona, kao što su G-mejl, Gugl plej i Jutjub, kao i pretraživač Hrom.

Ričard Ju, glavni izvršni direktor Huavejevog sektora za korisnike, umirio je sve potrošače i rekao je da kompanija ima bekap operativni sistem, za slučaj da joj bude uskraćeno korišćenje softvera iz SAD-a.

- Pripremili smo vlastiti operativni sistem. Ako se desi da više ne možemo da koristimo sisteme Gugla ili Majkrosofta, bićemo spremni. To je naš plan B. Ali, naravno da više volimo da radimo na ekosistemima Gugla i Majkrosofta - izjavio je Ju.

❌❌ Responding to Trump snap

⛔"We have prepared our own operating system. Should it ever happen that we can no longer use these systems, we would be prepared" Huawei executive Richard Yu said 📢#imfnd #Huawei #Ramadan2019 pic.twitter.com/0TiDyaQdWM

— imfnd (@imfnd) May 20, 2019

Podsećamo, kanadske vlasti su uhapsile ćerku osnivača Huaveja zbog navodnog kršenja američkih sankcija Iranu i Severnoj Koreji, a kineska kompanija je bila na meti poljskih vlasti kada su uhapšeni radnici Huaveja zbog navodne špijunaže.

Zašto ova kineska kompanija toliko smeta Zapadu. Jedan od razloga je navodna bliskost Huaveja kineskim vlastima. Ren Žengfei, jedan od glavnokomandujućih oficira inžinjerskog korpusa kineske Narodnooslobodilačke armije je 1987. osnovao kompaniju Huavej u Šenženu. Od male kompanije, koja je "kopirala" zapadnu tehnologiju, i proizvodila razne industrijske telekomunikacione uređaje, vremenom su vrtoglavo porasli u planetarnu megakorporaciju.

Međtim, sama "bliskost" kompanije Pekingu nije jedini uzrok. Glavni odgovor na pitanje koje nas zanima, šta to Zapadu smeta kod Huaveja, je nenormalan rast koji kompanija ostvaruje, a sve to nauštrb zapadnih prouzvođača poput Epla i Nokije, ali i onih koji nisu sa Zapada ali su "prihvatljivi" zapadnom tržištu, poput Samsunga.

Uvek je najbolje pogledati brojke.

Glavni konkurent Huaveju je svakako Epl. I dok američka kompanija definitivno još nije pred kolapsom, podaci o prihodima najbolje oslikavaju stagnaciju "jabuke". Pad prihoda 2016. godine je možda najbolji pokazatelj da dolazi "nova era" u svetu pametnih tehnologija.

Sa druge strane, iako Huavej za sada ima manje prihode od Epla, na primeru kineske kompanije jasno se vidi trend konstantnog, gotovo skokovitog rasta.

Huavej je samo u 2018 godini prodao 200 miliona pametnih telefona, što je za trećinu više od prodaje iz 2017, kada su prodali 157 miliona.

Epl je u 2018 prodao 217 miliona, što je benigan rast u odnosu na 2017. kada su prodali 2016 miliona, i pokazuje stagnaciju sa kojom se suočava američka kompanija.

Od te stagnacije i saturacije tržišta Huavej za sada ne boluje, i ostvaruje stabilan rast na uštrb konkurencije.

Kao što se vidi na tabeli iznad, i Samsung i Epl pokazuju isti oscilirajući trend rastova i padova, koji je usko povezan sa puštanjem na tržište njihovih najnovijih proizvoda. Posle takvog poteza, uvek se vidi osetan pad udela do sledećeg "velikog hita".

Sa druge strane, i Huavej i Šaomi (Xiaomi), dva kineska proizvođača pametnih telefona, pokazuju konstantan rast, bez velikih padova i oscilacija, i jasno se vidi koliko se Huavej "približio" svojoj moćnoj konkurenciji.

Pored rapidnog rasta koji se najbolje vidi na tabelama, postoji još jedan razlog zašto je Huavej na meti zapadnih zakonodavaca, pre svega onih iz SAD, a to je 5G mreža.

Restricting #Huawei from doing business in the US will not make the US more secure or stronger; it limits the US to inferior yet more expensive alternatives, leaving the US lagging behind in 5G deployment, Huawei said in a statement to respond the Trump administration's tech ban pic.twitter.com/QN3XxwdWX0

— People's Daily, China (@PDChina) May 16, 2019

Taj telekomunikacioni proboj će doneti brzine interneta koje su 10 do 100 puta veće od sadašnjih, što će primenu te mreže definitivno kandidovati za jedan od najvažnijih izuma XXI veka. To znači da će se komunikacija odvijati neverovatnim brzinama, što će samo po sebi povući potpuno novi talas inovacija.

I gde je u celoj priči o 5G mreži Huavej. Kineska kompanija, pored pametnih telefona, proizvodi i impozantan broj telekomunikacione opreme, koja je gotovo istog kvaliteta kao zapadna, a jeftinija je. Ta oprema sutra može postati ključna kada bude došlo do planetarne ekspanzije 5G sistema.

Uzrok zapadnjačkog nepoverenja prema Huaveju po pitanju 5G mreže leži u pomenutoj navodnoj bliskosti kompanije sa kineskim državnim vrhom, što izgleda automatski znači, po zapadnoj logici, da je Huavej ispostava kineske tajne službe.

Ceo taj argument može se nazvati licemernim, pogotovo što dolazi iz zemalja koje su poznate po visokotehnološkoj špijunaži svojih građana, što smo najbolje mogli da vidimo u depešama i prepisci koju je objavio Vikiliks.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.