Šta se danas očekuje od menadžera?

Izvor: B92, 06.Jun.2016, 17:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta se danas očekuje od menadžera?

Menadžeri su bitan resurs i mogu da doprinesu ekonomskom prosperitetu i stabilnosti na Balkanu, rečeno je prvog dana Prvog Kongresa evropskih menadžera u Budvi.

Predsednik Asocijacije menadžera Crne Gore Budimir Raičković, koji je i domaćin ovog skupa, poručio je da su i svet i Evropa u izazovnim vremenima, a u našem regionu je to sve, kako je rekao, samo mnogo vidljivije.

Prema njegovim rečima, sada se od menadžera se očekuje da odgovore na izazove poput >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << krize javnog duga, nezaposlenosti, uvozne zavisnosti.

Njegov kolega na čelu Evropske menadžment asocijacije Dinos Lambrinopulos dodaje tom spisku i onaj s problemima evropskih zemalja, a to su visoka nezaposlenost, nejedinstvo i velike razlike među zemljama.

"Evropu muči unutrašnja nestabilnost i ne može da se takmiči sa azijskom i privredom SAD. Na evropskom kontinetu se više razgovara o disciplinovanju ekonomije, dok se kod njih priča o razvoju", rekao je Lambrinopulos.

U tom smislu, uloga menadžera je važnija nego ikad, ističe predsednik Evropske konfederacije menadžera Ludger Rame dodajući da bi oni trebalo da razmišljaju o tome kako mogu da doprinesu ekonomskom prosperitetu, a ne samo kako da uzmu novac iz evropskih fondova.

Morate da razmišljate na način "šta ja mogu da uradim za EU, a ne samo šta mogu da uzmem od EU", poručio je on.

Menadžeri ujedno moraju da budu spremni da odgovore i na nove trendove u svetu, navodi predsednik Srpske asocijacije menadžera Milan Petrović i dodaje da su oni uslovljeni novim tehnologijama.

Petrović je primetio da je danas teško biti uspešan bez digitalnih tehnologija, a taj trend transformiše sve privredne grane i sve vrste poslovanja.

"Pitanje koje se postavlja je da li mi razumemo te nove trendove, jer svi imamo cilj da napravimo bolji svet. A to ćemo moći tako što ćemo bolja pitanja da postavimo, a Kongres je upravo prilika da prvo sebi postavimo ta pitanja", rekao je Petrović.

Kongres ima dva cilja, navodi on: Da inspirišemo jedni druge, i da razmenimo znanja i iskustva.

Predsednik Asocijacije menadžera Makedonije Zoran Vitanov poručuje da tehnološki napredak donosi novine, usluge će biti digitalizovane i virtuelne, a u sredini je vizija.

"Na taj način posrednici se gube, a prelazimo na proces koji vodimo sami, ljudi koji znaju šta žele sa vizijom i ciljevima, oni će se sastajati i udruživati direktno", smatra on.

Esad Čolaković, direktor hrvatske Udruge menadžera i preduzetnika poručio je da atomizacija društva na osnovu tehnologije otežava stvari, ali da menadžeri imaju jedinstvenu priliku da “sada i ovde da započnemo i nastavimo sa diskusijom i pokrenemo nove inicijative”.

"Ne možemo biti zadovoljni samo onim što smo uradili u malim krugovima, već moramo pomoći i Balkanu i Evropi, jer postoji akumulirani potencijal ovde na nama je da ga iskoristimo", rekao je Čolaković.

Balkan i Evropa su u tranziciji, to je projekat koji je u toku, rekao je on dodajući da menadžeri podržavaju ideju zajedničkog tržišta.

"Svi smo mi akteri na ovom brodu, a sada je trenutak da budemo proaktivni. Nadam se da ćemo probuditi one kojih se to tiče i ukazati da imamo rešenja i skup vrednosti koje su univerzalne", poručio je Čolaković.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.