Izvor: B92, 15.Jan.2009, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbiji prete restrikcije struje?
Beograd -- Srbija u 2009. godinu ulazi sa elektroenergetskim sektorom koji pati od istih boljki kao i poslednjih dvadeset godina.
Zloupotrebe električne energije kao socijalne kategorije, sve većeg zaostatka u njenoj proizvodnji i zatvorenog monopolizovanog tržišta. Takva politika onemogućila je investicije u nove proizvodne kapacitete i dovela Srbiju u sve veću zavisnost od uvoza električne energije.
Prema ozbiljnim računicama, gledano po današnjim cenama, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << građani Srbije će za uvoz električne energije već od 2012. godišnje izdvajati oko 300 miliona evra. Uvoz, međutim, ne može biti dugoročno rešenje jer postoje ograničenja u kapacitetu prenosne mreže koja znače da se može uvesti samo određena količina energije.
Država niskom, dotiranom cenom struje i danas podjednako pomaže siromašne slojeve stanovništva, ali i bogate ljude koji jeftinom strujom greju bazene i industriju i to je jedan od ključnih razloga zašto nema novih ulaganja u elektroenergetiku.
Škundrić: Ne prete nam restrikcije
Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić kaže da Srbiji ne prete restrikcije električne energije. On je rekao da Srbija do sada nije uvezla "ni jedan kilovat sat električne energije" i dodao da je elektroenergetski sistem bio stabilan prethodnih dana i da je obezbeđivao maksimalnu proizvodnju i distribuciju električne energije, iako je dostignut istorijski maksimum i u proizvodnji i u potrošnji.
Skoro svi političari nisu spremni da objasne građanima da bi struja sada trebalo da poskupi, kako bismo u narednih deset godina imali sigurno snabdevanje po najnižim cenama. Država, a ne EPS, treba da pomogne onima koji imaju problem da plate realnu cenu energije.
Izradom detaljnih socijalnih karata, i postepenim prevođenjem industrije na tržišnu cenu električne energije, stvoriće se uslovi za prekid nepotrebnog rasipanja sredstava poreskih obveznika i neophodan prostor za rentu investitora.
„Političari nastoje da cenu energenata, a posebno električne energije, drže na što nižem nivou, što dovodi do sukoba kratkoročnih političkih ciljeva i dugoročne potrebe da se obezbedi dovoljno sredstava za izgradnju novih objekata. Kratkoročni ciljevi politike su da cena električne energije bude relativno niska ali problem je u tome da tako niska cena električne energije onda ne obezbeđuje dovoljno novca da se grade novi kapaciteti. U dugom roku, to dovodi do toga da je energija skuplja nego što bi trebalo da bude”, kaže Vuk Hamović, predsednik energetske kompanije „Energy Financing Team” (EFT).
Ta kompanija u Republici Srpskoj od 2005. godine investira stotine miliona evra u zapušteni rudnik i termoelektranu „Stanari”, koja će biti prvi kapitalni energetski objekat izgrađen u poslednjih dvadeset godina na području bivše Jugoslavije.
Republika Srpska u poslednjih nekoliko godina postala je „investiciona Meka” za energetske kompanije. Premijer Milorad Dodik kaže da investitori nisu ograničeni zahtevom da isporučuju struju po socijalnim cenama, već imaju slobodu da sve što proizvedu mogu i da izvezu i prodaju po tržišnim cenama.
Pored problema sa cenovnom politkom, Srbija nema iskustva sa dolaskom velikih investitora u oblasti energetike. Parlament Srbije je Zakon o energetici, kao uostalom i strategiju razvoja energetike, usvojio još 2004. godine. Gotovo ništa značajno planirano ovim dokumentom do sada nije sprovedeno u delo.
„Srbija nema definisane podzakonske akte u oblasti energetike a ti akti zainteresovanom investitoru trasiraju put od namere do realizacije. Zato i nema privatnih investitora, oni su od naše države onemogućeni da dođu u Srbiju i ulažu u ovdašnju energetiku”, kaže stručnjak za energetiku Zorana Mihajlović-Milanović.
Da bi građani Srbije zbog dugogodišnjeg nedostatka investicija u nove elektrane u bliskoj budućnosti mogli doživeti restrikcije, navodi se i u dokumentarnom filmu "Da li treba da se plašimo mraka", koji će se emitovati na Televiziji B92 večeras od 21 sat.
EPS: Elektroenergetska situacija potpuno stabilna
Elektroenergetska situacija u Srbiji potpuno je stabilna i potrošnja struje je smanjena sa 155 miliona na oko 146 miliona kilovat sati, saopštila je Elektroprivreda Srbije (EPS).
Direktor centra za odnose s javnošću te kompanije Momčilo Cebalović je kazao "svi proizvodni kapaciteti EPS-a rade stabilno i gotovo da nema nekih problema u distributivnom delu".
"Očekujemo dalje smanjenje potrošnje struje u Srbiji da bi proizvodni kapaciteti EPS-a mogli da se odmore, ali i da se popravi šta treba kako bi nastavili da radimo punom snagom i u narednom periodu", kazao je on.
EPS je ovih dana upozoravao da je u Srbiji već nekoliko dana potrošnja električne energije veća za oko deset odsto od prosečne januarske potrošnje i da bi morala da se smanji, jer su kapaciteti te kompanije preopterećeni.



















