Srbija odlaže sastanke o sukcesiji

Izvor: B92, 26.Apr.2011, 20:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija odlaže sastanke o sukcesiji

Beograd -- Sastanak zemalja naslednica SFRJ, posvećen podeli zajedničke imovine, koji je bio zakazan za sutra u Sarajevu, otkazan je na zahtev Srbije.

Predstavnik Srbije u Komisiji za sukcesiju Gaša Knežević nije želeo da kaže zašto je Srbija tražila odlaganje sastanka, navodeći da je "bilo razloga".

To je bio šesti ponuđeni termin održavanja sastanka u Sarajevu koji je na zahtev Srbije otkazan. Komisija se nije sastala više od godinu dana.

Prema ranijim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ocenama Kneževića, u procesu sukcesije najdalje se otišlo u podeli državne imovine, podela diplomatsko-konzularnih predstavništava nije rešena, dok je najspornije pitanje vojne imovine.

Kako je ranije rekao pomoćnik ministra finansija Bosne i Hercegovine Zenit Kelić, na sastanku u Sarajevu trebalo je da se razgovara o celokupnoj implemetaciji Sporazuma o sukcesiji, a posebno je trebalo da se razgovara o pitanju mešovitih banaka.

Kada je reč o diplomatsko konzularnim predstavništvima, do sada je od 123 sporna objekta raspoređeno samo pet a dogovorena je podela još 42 ambasade, ali Srbija insistira da prepuštanje zgrada počne tek kada se postigne dogovor o celokupnoj imovini.

"Uspeli smo da se, na papiru, dogovorimo oko raspodele nekretnina mahom u evropskim zemljama. Problem je što bivše republike nerado hoće da preuzmu objekte u neatraktivnim zemljama, u koje je Srbija godinama ulagala ogromna sredstva", izjavio je ranije Knežević.

Tadašnja Narodna banka Jugoslavije, čiji je pravni naslednik sadašnja Narodna banka Srbije, na računu 90-tih godina je imala 645 miliona dolara. Međutim, 2001. godine na velikom sastanku sukcesora u Beču je zaključeno da je na računu ostalo svega oko 56,6 miliona dolara.

Kelić: Za Srbiju neprihvatljiv dnevni red

Pomoćnik ministra finansija i trezora BiH Zenit Kelić rekao je da je sastanak zemalja naslednica SFRJ o podeli zajedničke imovine otkazan jer Srbija nije prihvatila predloženi dnevni red sastanka.

Kelić je rekao da Srbija nije prihvatila da se razgovara o Aneksu G, koji definiše privatna i stečena prava.

Slovenija i Hrvatska su ranije potvrdile učešće na sastanku.

Kelić je izrazio nadu da će približavanje zemalja bivše SFRJ Evropskoj uniji moći da bude "izlaz i nada da će se pitanje sukcesije imovine bivše zajedničke države nekada rešiti".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.