Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 17.Apr.2010, 07:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija ne treba da odustane od Luke Bar
BEOGRAD - Srpski privrednici ne treba da odustaju od učešća u privatizaciji Luke Bar - izjavio je ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, dodajući da je država još zainteresovana za tu luku.
- Tender je propao, ali će biti raspisan novi i predložiću svakom privredniku u Srbiji da učestvuje na tom tenderu. Što se tiče Vlade Srbije, ona nije ni trebalo da učestvuje neposredno u tome, ali ćemo dati podršku, jer strategiju razvoja saobraćaja u Srbiji ipak donosi vlada >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << - izjavio je Mrkonjić.
Na tender za kupovinu dela Luke Bar, koji je istekao 31. marta, niko se nije prijavio, a konzorcijum domaćih privrednika "MK grupe", "Viktorija grupe" i "Ju-es stila" je odustao. Tenderska komisija za privatizaciju Luke Bar je saopštila je da nije stigla nijedna ponuda za glavnu lučku celinu - "Kontejnerski terminal i generalni tereti".
Tendersku dokumentaciju za prodaju 54,5 odsto državnih akcija u "Kontejnerskom terminalu i generalnim teretima"otkupile su firme iz Libana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Srbije, ali nisu dostavile ponude.
Za ostala preduzeća, ćerke firme, bilo je nekoliko ponuda. Za "Montekargo" i "Obezbeđenje i protivpožarnu zaštitu" stigla je po jedna ponuda, a za celinu "Pomorski poslovi" dve ponude.
Stručnjaci kažu da je najjeftiniji transport Dunavom do Konstance i da se najveći deo transporta srpskih preduzeća obavlja preko te rumunske luke, Rijeke i Soluna, a da se posredstvom Luke Bar prevozi svega sedam-osam odsto naše robe.




