Srbija izmiruje poslednju ratu MMF-u po kreditu iz 2009.

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Apr.2016, 12:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija izmiruje poslednju ratu MMF-u po kreditu iz 2009.

Otplatom poslednje rate glavnice duga u utorak, 12. aprila, u iznosu od 7,25 miliona evra, Srbija će u potpunosti izmiriti obaveze po osnovu stend-baj (stand-by) aranžmana koji je Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio  zemlji 19. januara 2009, saopštila je danas Narodna banka Srbije (NBS).

Navedenim aranžmanom, koji je okončan 15. aprila 2011, bila su odobrena sredstva u iznosu od 2,94 milijarde evra, od čega su za jačanje deviznih rezervi zemlje iskorišćena sredstva >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << od 1,53 milijarde evra.

Sredstva iz tog aranžmana, odobrena su za održavanje makroekonomske i finansijske stabilnosti usled neizvesnih globalnih finansijskih i ekonomskih uslova, smanjenje budžetskog deficita i javnog duga, obuzdavanje inflacionih pritisaka i prevelikih dnevnih oscilacija deviznog kursa dinara.

Sprovođenjem strukturnih reformi trebalo je da se unapredi ekonomski rast i izvozni potencijal, i da se sprovedu preventivne mere u finansijskom sektoru radi prevazilaženja eventualnih efekata globalne krize.

Nabrajajući makroekonomske rezultati sprovođenja ovog, po obimu sredstava najvećeg stend-baj aranžmana koji je Srbija zaključila sa MMF-om, NBS navodi da je u domenu javnih finansija fiskalni deficit porastao sa minus 4,4 odsto na minus 4,8 procenata bruto društvenog proizvoda (BDP) u periodu 2009-2011. godine.

Istovremeno, udeo javnog duga u BDP-u istom periodu povećan je sa 32,8 na 45,4 odsto.

Godišnja inflacija, merena indeksom potrošačkih cena iznosila je 6,6 odsto 2009. godine, 10,3 procenta naredne godine i 7,0 procenata 2011.

U referentnom periodu 2009-2011, deficit tekućeg računa platnog bilansa, takođe je porastao sa minus 6,6 odsto na minus 10,9 procenata BDP-a.

Iz NBS navose da su i troškovi stend-baj aranžmana zaključenog 2009. godine bili značajni.

Otplata glavnice je započeta avgusta 2012. godine, a otplata poslednje rate glavnice duga predstoji 12. aprila.

Iz sredstava deviznih rezervi otplaćeno je ukupno 1,59 milijardi evra. Pored toga, plaćeni su ukupni troškovi u iznosu od 91,2 miliona evra, i to 79,6 miliona evra po osnovu kamate, 7,6 miliona evra za troškove provizije i 4,0 miliona evra za troškove angažovanja sredstava.

U 2009. godini, MMF je doneo odluke o alokaciji specijalnih prava vučenja, po osnovu kojih je Srbija dobila mogućnost zaduživanja od 422,5 miliona evra. Dug i obaveze Srbije po tom osnovu regulisane su posebnim zakonom donetim 28. oktobra 2009.

Sredstva su u potpunosti iskorišćena za potrebe budžeta u skladu sa nalozima Ministarstva finansija od 28. decembra 2009. godine.

Ministarstvo finansija, precizira se u saopštenju centralne banke, obezbeđuje sredstva u budžetu potrebna za redovno servisiranje kamate prema MMF-u po osnovu korišćenja ovih sredstava, kao i ostale pripadajuće troškove.

Dug po osnovu glavnice iskorišćenih sredstava biće vraćen u rokovima i na način predviđen Statutom MMF-a.

 U uslovima ponovnog usporavanja privrednog rasta u Evropi i svetu, Srbija je, kako se podseća, zaključila sa MMF-om 29. septembra 2011. novi stend-baj aranžman u trajanju od 18 meseci, koji je imao za cilj očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti i poboljšanje investicione klime u zemlji.

Aranžman u iznosu od 1,08 milijardi evra zaključen je iz predostrošnosti, odnosno bez namere da se koriste sredstva, osim u slučaju platnobilansnih potreba zemlje.

Prvo razmatranje rezultata u sprovođenju ovog aranžmana, februara 2012, nije pozitivno završeno zbog odstupanja usvojenog budžeta za 2012. od dogovorenog fiskalnog programa.

 Po osnovu troškova za angažovanje sredstava u okviru ovog aranžmana, koji je istekao 28. marta 2013. i po kome nije bilo korišćenja sredstava, Srbija je platila 2,04 miliona evra.

 Aktuelni stend-baj aranžman iz predostrožnosti, koji je MMF odobrio Srbiji 23. februara 2015. godine na iznos sredstava od 1,17 milijardi evra, uspešno se sprovodi, dodaje NBS.

 Ozdravljenje javnih finansija okarakterisano je prepolovljenim fiskalnim deficitom, niska inflacija i stabilan devizni kurs dinara, kapitalno adekvatan bankarski sektor i trenutno najniže u novijoj istoriji kamatne stope na kredite u Srviji, rezultati su aktuelnog ekonomskog programa, ocenjuje se u saopštenju.

U 2015. godini, ostvaren je privredni rast od 0,8 odsto i pored snažnih mera fiskalne konsolidacije, godišnja inflacija iznosila je 1,5 procenata, deficit tekućeg računa platnog bilansa smanjen je na 4,8 odsto BDP-a, dok je fiskalni deficit prepolovljen na 3,7 procenata BDP-a.

Usporen je rast javnog duga i uz dalje strukturno i fiskalno prilagođavanje očekuje se uspostavljanje njegovog silaznog trenda, poručuju iz NBS.

Jedini trošak u okviru aktuelnog stend-baj aranžmana odnosi se na angažovanje sredstava i iznosi 2,25 miliona evra za prve dve godine sprovođenja dogovorenog ekonomskog programa.

NBS će se truditi da i u narednom periodu radi punim kapacitetom u saradnji sa Vladom Srbije na ostvarenju svih zacrtanih ciljeva ekonomskog programa dogovorenog sa MMF-om u okviru aktuelnog stend-baj aranžmana, na način da se postižu najbolji mogući ekonomski rezultati, uz najmanje moguće troškove aranžmana, navodi se u saopštenju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.