Srbi ostaju bez posla na Jadranu

Izvor: B92, 09.Apr.2015, 17:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbi ostaju bez posla na Jadranu

Udruženje turizma i ugostiteljstva Crne Gore traži da se odloži primena Zakona o strancima. Najviše stranih radnika iz Srbije.

Novi Zakon o strancima, koji je stupio na snagu 1. aprila, podigao je ogromne talase među turističkim radnicima i poslodavcima širom Crne Gore.

Odredba koja od vlasnika ugostiteljskih objekata zahteva da prvo šansu daju domaćim sezoncima naišla je na kritike i već na početku sezone donela probleme.

Odbor Udruženja turizma >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i ugostiteljstva Privredne komore (PKCG) predložio je da se odloži primena člana Zakona o strancima, koji se odnosi na pribavljanje prethodne potvrde od Zavoda za zapošljavanje kao uslov njihovog angažovanja. Ona će, smatra predsednik Odbora Dragan Ivančević, u ovoj godini napraviti velike probleme.

Mesečna zarada je uvek stvar dogovora, ali u proseku u turizmu je 300 evra plus spavanje i hrana. Dnevnica u građevinarstvu kreće se između 15 i 20 evra.

On je na sednici Odbora objasnio da turistički radnici ne traže poništenje Zakona, već samo da se prolongira primena navedenog člana do naredne godine.

"To je nešto što izaziva problem vezano za obezbeđivanje dovoljnog broja kvalitetnog stručnog kadra. Nadležni treba da pomognu predstavnicima turističke privrede kada je u pitanju kadrovska politika. Cilj je da taj zakon ne stvori haos i ne bude limit u ostvarivanju neophodnog kvaliteta", kazao je Ivančević.

Glas protiv novog Zakona digli su i ugostitelji sa primorja. Ilija Aramenko, potpredsednik Udruženja ugostitelja opštine Budva, kazao je za "Novosti" da su radnici iz zemalja okruženja važna karika i deo tima svakog ugostitelja.

"Radi se o stručnim osobama, čemu u prilog ide i da su kod vlasnika po 15 i više godina. Dešavalo se da zaposlimo i domaću radnu snagu, ali smo njima bili nezadovoljni. Recimo, već posle petnaestak dana smo morali da ih otpuštamo zbog nestručnosti i neposlušnosti, a bilo je primera da su se čak i fizički obračunavali sa vlasnicima objekata", tvrdi Aramenko.

Ove godine za strance je izdato preko 23.000 dozvola. Najveći broj je izdala Područna jedinica Bar, za opštine Bar, Budvu i Ulcinj 9.289 ili 40,28 odsto, zatim Područna jedinica Podgorica, za Podgoricu, Cetinje, Kolašin i Danilovgrad 6.349 ili 27,53 odsto i Područna jedinica Herceg Novi, za opštine Herceg Novi, Tivat i Kotor 6.024 ili 26,12 odsto.

Najviše stranaca koji se zapošljavaju u Crnoj Gori je iz Srbije 10.291 ili 44,63 odsto, Bosne i Hercegovine 4.604 ili 19,96 odsto, Ruske Federacije 2.750 ili 11,92 odsto i Makedonije 1.436 ili 6,23 odsto.

Posmatrano prema delatnostima, najviše dozvola je izdato u oblasti građevinarstva (5.156 ili 23,89 odsto od broja dozvola koje su razvrstane po delatnostima - nisu uključene lične radne dozvole), zatim turizma i ugostiteljstva (4.510 ili 20,9 odsto) i trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila i motocikala.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Srbi ostaju bez posla na Jadranu

Izvor: Mondo, 10.Apr.2015, 09:14

Udruženje turizma i ugostiteljstva Crne Gore traži da se odloži primena Zakona o strancima. Najviše stranih radnika iz Srbi...Foto: MONDO/Predrag Vujić..Novi Zakon o strancima, koji je stupio na snagu 1. aprila, podigao je ogromne talase među turističkim radnicima i poslodavcima širom Crne Gore...Odredba...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.