Srbi izbegavaju upravnike zgrada: Evo koje su cene za održavanje zgrade!

Izvor: SrbijaDanas.com, 22.Apr.2018, 12:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbi izbegavaju upravnike zgrada: Evo koje su cene za održavanje zgrade!

Rok za upis zgrada u registar istekao je polovinom decembra prošle godine

Zgrade moraju da imaju upravnike. Do sada je registrovano 678 profesionalnih upravnika, a više od 800 je obučeno za taj posao. U Privrednoj komori kažu, trebalo bi da ih je više. Tako na primer Vranje ima 210 zgrada, a tek tri profesionalna upravnika.

Pročitajte i: 

- Meni nije teško da se radi, nije naš posao da budemo samo u zgradi, ja pola dana provedem radeći administarciju >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << - kaže Jovica Mihajhlović, upravnik zgrade u Vranju.

Svega 10 odsto zgrada u Srbiji opredelilo se za profesionalnog upravnika. Njegova zarada varira. Od toga da li radi kao privredno društvo ili kao samostalni preduzetnik, u kojoj lokalnoj samoupravi, o koliko stanova brine, ali i od umeća pregovaranja.

U Beogradu upravnik može da zaradi po stanu i do 1.000 dinara, u nerazvijenim opštinama 80 dinara.

- Očekujemo da profesionalni upravnik dođe da zameni sijalicu ili da održava same popravke u stanu, međutim to nije posao upravnika. Njegov posao je da pripremi plan održavnja u smislu sagledavanja načina za ostvarivanjem prihoda za zgradu i pokriće određenih troškova - kaže Mirjana Kovačević iz Privrednke komore Srbije.

Najčešće, pokazuju istraživanja, stanari ne znaju šta su tačno ostali troškovi.

- Konkretno mislim na specijalizovanje službe gradsko-stambeno, vojno-stambeno, čišćenja koje zgrada i ulaz plaća - kaže Dušan Uzelac urednik portala "Kamatica".

Nije retkost, naročito u velikim stambenim zgradama, da neki od komšija ne žele da učestvuju u plaćanju troškova održavanja zgrade. To znači manje novca za popravku lifta, fasade, krova.

"Kamatica" je istraživala da li se i na koji način, takve komšije mogu "ubediti" da ravnopravno učestvuju u raspodeli troškova, a šta se dešava ako oni to ipak ne žele.

- Pravno je moguće ako svi stanari ne plaćaju ono što je dogovoreno na skupštini stanara,  suočavaju se i sa mogućim tužbama i izvršiteljem. Moguće je da ako neko nije plaćao održavanje ulaza, a svi stanari su dali novac, moguće je da se protiv tog komišije pokrene postupak i pošalje izvršitelj kako bi prinudno naplatio iznos koji duguje - kaže Dušan Uzelac.

. Zgradama koje to nisu učinile dat je rok da se opredele - ili upravnik među komšijama profesionalni upravnik i zgrada upiše u registar. Zakon o stanovanju predviđa kazne od 50.000 do dva miliona, ako stambena zajednica nije izvršila svoju obavezu.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.