Spoj prirode i čovekovog izuma: Vodenice isplativ posao u Srbiji

Izvor: B92, 06.Avg.2020, 15:58

Spoj prirode i čovekovog izuma: Vodenice isplativ posao u Srbiji

Beograd -- Pokretanje vodeničarskog posla može da bude isplativ posao u Srbiji, savetuju iz Nacionalnog tima za preporod sela Srbije povratnike iz inostranstva.

Danas ne postoje zvanični podaci o broju vodenica-potočara u Srbiji, a procenjuje se da ih ima od 700 do blizu 1.000.

Kopredsednik Nacionalnog tima za preporod sela Srbije i ministar zadužen za regionalni razvoj Milan Krkobabić kaže da je obnova i stavljanje u funkciju starih vodenica u Srbiji višestruko >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koristan projekat.

Kako je saopšteno iz njegovog kabineta, Krkobabić je rekao da su vodenice osoben deo materijalne kulture Srbije, i pored egzistencijalnog, imaju i istorijski i socijalno-društveni značaj, jer su se u njima meštani vekovima okupljali radi donošenja važnih životnih odluka.

"Danas vodenice-potočare mogu da imaju i značajnu ekonomsku dimenziju u okviru seoskog turizma, kojim se u Srbiji bavi oko 1.000 poljoprivrednih gazdinstava. Posebno su poželjne za meljavu žitarica jer ne zagađuju okolinu i ne troše električnu energiju“, kaže Krkobabić.

Napomenuo je da su vodenice geostrateški veoma značajne zbog mogućnosti proizvodnje brašna i u vanrednim okolnostima i kriznim situacijama, i zato je apelovao na sve lokalne samouprave da pomognu zainteresovanim domaćinima, posebno onima koji su udruženi, u obnavljanju i funkcionalnom aktiviranju vodenica.

Predsednik Društva vodeničara Srbije Milan Pavlović, suvlasnik vodenice u Markovoj crkvi, u opštini Lajkovac, navodi da su vodenice apsolutno ekološke tvorevine, savršeni spoj prirode i čovekovog izuma, ljubavi i upornosti da se opstane.

Pavlović kaže da su vodenice danas, nažalost, postale atrakcija, ali da one, pored proizvodnje originalnog kvalitetnog brašna od celog zrna žitarica, mogu da budu izazov za duži boravak turista, za šta je potrebno u blizini vodenice izgraditi i vajate za turiste sa restoranom.

Među problemima budućih vodeničara, Pavlović navodi imovinsko-pravne odnose kod onih vodenica čiji vlasnici odavno nisu među živima, a naslednici nisu zainteresovani da nastave taj posao.

Društvo vodeničara, koje je registrovano 2010. godine, ima međunarodni karakter, jer među 72 člana, tri su iz Republike Srpske i Crne Gore.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.