Izvor: B92, 29.Dec.2023, 20:05
Španija potvrdila: "Gasimo nuklearke"
Španska vlada je predstavila nove energetske mere, potvrđujući planove za zatvaranje nuklearnih elektrana do 2035. godine.
Razgradnja nuklearnih elektrana počeće 2027. godine, a odlaganje radioaktivnog otpada i demontaža koštaće oko 20,2 milijarde evra, saopštila je Vlada i dodala da će troškove pokrivati fond koji podržavaju operateri elektrana.
Nuklearne elektrane zadovoljavaju oko 20 odsto ukupnih potreba Španije za električnom energijom, a njihovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << gašenje bilo je vruća tema u nedavnoj predizbornoj kampanji. Vladajući socijalisti su odlučili da ih ugase, a opozicioni konzervativci su planirali da preinače svoju odluku.
Između ostalih mera, Vlada je u sredu predstavila izmene propisa kojima se reguliše razvoj novih projekata zelene energije i aukcije u oblasti obnovljivih izvora energije.
Madrid je produžio ključne administrativne rokove za nove projekte. Kompanije sada imaju 49 meseci da dobiju građevinsku dozvolu.
Ubuduće bi aukcije u segmentu obnovljivih resursa mogle da obuhvate kvalitativne kriterijume koji bi uzeli u obzir društvene i ekološke standarde kako bi se "prepoznala dodatna vrednost evropskih proizvoda", navodi se u saopštenju Ministarstva energetike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.








