Španija potvrdila: Gasimo nuklearke

Izvor: B92, 29.Dec.2023, 20:05

Španija potvrdila: "Gasimo nuklearke"

Španska vlada je predstavila nove energetske mere, potvrđujući planove za zatvaranje nuklearnih elektrana do 2035. godine.

Razgradnja nuklearnih elektrana počeće 2027. godine, a odlaganje radioaktivnog otpada i demontaža koštaće oko 20,2 milijarde evra, saopštila je Vlada i dodala da će troškove pokrivati fond koji podržavaju operateri elektrana.

Nuklearne elektrane zadovoljavaju oko 20 odsto ukupnih potreba Španije za električnom energijom, a njihovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << gašenje bilo je vruća tema u nedavnoj predizbornoj kampanji. Vladajući socijalisti su odlučili da ih ugase, a opozicioni konzervativci su planirali da preinače svoju odluku.

Između ostalih mera, Vlada je u sredu predstavila izmene propisa kojima se reguliše razvoj novih projekata zelene energije i aukcije u oblasti obnovljivih izvora energije.

Madrid je produžio ključne administrativne rokove za nove projekte. Kompanije sada imaju 49 meseci da dobiju građevinsku dozvolu.

Ubuduće bi aukcije u segmentu obnovljivih resursa mogle da obuhvate kvalitativne kriterijume koji bi uzeli u obzir društvene i ekološke standarde kako bi se "prepoznala dodatna vrednost evropskih proizvoda", navodi se u saopštenju Ministarstva energetike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.